خانه / صفحه نخست / گزارش آیین باور : سرحد”آباد” تا سرحد خشکسالی پیشرفته است

گزارش آیین باور : سرحد”آباد” تا سرحد خشکسالی پیشرفته است

آیین باور سرحَدّ آبادی های کرج تا سرحد خشکی و خرابی پیشرفته است . رودخانه پرمهر کرج چون مادری است که اگرچه نزار گشته ،هنوز توانایی سیراب کردن فرزندان خویش را دارد اما مدیریت شهری نابلد، ناشناس و بی تجربه، تاریخ یک مُلک راباندانم کاری خویش به سرحد بی داد رسانده است .

بی آبی و خشکسالی چیزی نیست که مردمان ایران زمین در هر اقلیمی با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند. سیلاب و پرآبی نیز بارها مردمان ما را بی خانمان و فلاکت زده کرده است ، با این تفاوت که طبیعت اگر خود خراب کند، راه آبادی اش را دوباره از پیش خواهد گرفت و خواهد رویید. اما حاصل ناتوانی ، بی انصافی و خرابکاری مدیران شهری را خداوند هم اصلاح نخواهد کرد.

کرج بزرگ محله‌هایی با قدمت ۴۰۰۰ سال و بیشتر دارد. یکی از  مهمترین آنها که جاده ابریشم نیز  ازآن گذر می کرد، سرحدآباد است .

سرحدآباد باغات سبز و متعدی داشته است که پس از انقلاب رو به خشکی رفت، امروز یکی از محله‌های محروم ولی مهم کرج است.

نیمروزی را به پیاده روی در کوچه پس کوچه ها و مسیرگذر رودخانه ای که دیگر اسمی هم از آن نیست گدراندم . همراهی یکی از محلی های دغدغه مند سرحدآباد که نقش راهنمای منطقه را برایم داشت شناخت محل را برایم آسان کرد.اگرچه این قصه تلخ و گزنده بود . نیک نهاد برایم توضیح داد:

  

بدلیل سکونت در سرحدآباد درجوار رودخانه کرج از کودکی در مسیر رودخانه رفت و آمد داشتم. چه برکه‌هایی بود.  یادم هست زلال‌ترین آب در آن جمع می‌شد و اهالی و مردم از جاهای دیگر برای شنا به آن‌جا می‌آمدند ، ولیکن از آغاز ساخت مترو تهران کرج نزدیک پل فردیس، سایت تولید شن و ماسه از جنوب رودخانه سنگ هارا آورد و  دپو کرد در این مکان و مازاد آن باقی ماند کسی هم به فکر پاکسازی نیفتاد ،شهرداری هم فرصت را غنیمت دانست و این منطقه را به نخاله‌دان تبدیل کرد.

مسیر رودخانه ای که اینک به جای آب از نخاله های میلیون تنی انباشته شده است و منظره بسیار زننده ای ایجاد کرده ، حاصل دست کسانی است که باید برای بهسازی آن اقدام می کردند. بی شک شهرداری در تخلیه انواع نخاله های عمرانی و ساختمانی و زباله در این منطقه تخلف بزرگی مرتکب شده است که محیط زیست، آب منطقه ای ، منابع طبیعی و مدیران بالادستی از آن چشم پوشی کرده اند.

  

تهدید پشت تهدید

ملاحظه عکسها توجه شما را به تخریب محیط‌ زیست رودخانه کرج حد فاصل پل فردیس تا پل راه‌آهن جلب خواهدکرد.

گردش آب کمتر از ۲۵ روز گاهی در تیرماه و با آن گرمای بسیار شدید، موجب ریزش میوه ها و آسیب های جدی به باغات منطقه شد. درختان دچار تنش شده بعضا رو به خشکی رفتند. برخی اقدامات انجام شده منظر سیمای شهری بسیار اندک و غیر قابل اتکاست.

به گفته باغداران برخی برای نجات درختان میوه مجبور شدند با آب شرب نبود درختان را سیراب کنند تا خسارت ها شدید تر از این نشوند.

  

یکی از باغداران گفت درختان در بی آبی شوک شدند و پس از آن که آبیاری انجام شدبرگ ریزان کرده و سپس شکوفه دادند . این اتفاقات و شوک های بی آبی می تواند درختان را دچار استرس کرده و برای همیشه آنها را نابود کند.

آلودگی کارخانه آسفالت و کمبود آب از یک سو و آلودگی محیط زیست و ایجاد پناهگاه هایی برای ولگردان و معتادان از سوی دیگر نشان می دهد این مثلث برمودای کرج مناسباتی برای پنهان کردن تخلفات دارد. در نیم ساعتی که منطقه را به صورت میدانی مطالعه می کردم بارها و بارها وانت بارهایی را دیدم که نخاله خالی کرده یا قلوه سنگ های رودخانه ای را بار زده و طبیعت مفت برداشته را می بردند تا  به پولدارهایی بفروشند که قصد تزئین دیوارهای ویلایی دارند.

چنارهای سربه فلک کشیده ای را دیدم که بیش از صد یا دویست سال عمر دارند اما دیگر سالها تجربه و ریشه دواندن هم نمی تواند آنها را از خشکی نجات دهد.

  

اگرچه جوانه های سرحال و کوچکی را برای بقای ژنوم گیاهی خود رویانده اند، خود نیز امیدی به درخت شدن آنها ندارند  بی آبی نه درختان، هویت، زندگی و محیط زیست،که؛…… منطقه را از روی نفشه پاک خواهد کرد.

دیدن منظره معدود خانه باغ هایی که با چنگ و دندان هویت اصیل خود را حفظ کرده و با اشک چشم آبیاری می شوند نهیب می زند: تا هنوز آخرین روزنه امید و غیرت و تصمیمی در مردم منطقه برای حفظ باغات تاریخی هست ؛ باید اقدامی عاجل صورت بگیرد که فردا بسیار دیر است .

  

  

مردم سرحدآباد به زبان‌های متنوعی تکلم می‌کنند. ۵۰٪ به لهجه کرجی، ۳۵٪ به زبان لری، ۱۰٪ به زبان کردی و… دلیل آن مهاجرپذیر بودن کرج است. پل شهید سلطانی، ریل راه آهن کرج و موقعیت ممتاز ارتباطی؛ سرحدآباد را به محله‌ای بسیار معروف در کرج تبدیل کرده است.

. پل راه آهن از این منطقه عبور می‌کند همچنین پل مترو و…از جمله اماکن دیدنی ان می‌توان به گلزار شهدا، باغ‌های سرحداباد، هفت پل، رودخانه سرحداباد و… اشاره کرد. تاریخ سرحدآباد به پیش از اسلام بر می‌گردد.

  

جاده شاهی و ابریشم که از ایران می‌گذشت یکی مختص شاهان و دیگری مختص تجار که هر کس باید از مسیر خود حرکت می‌کرد حد فاصل این دو ابرجاده در کرج که کار جدانگه داشتن این دو جاده را بر عهده دارد، سرحدآباد است. یعنی سر شاهی و حد ابریشم، وقتی تبدیل به آبادی و  مسکونی شد، سرحدآباد نام گرفت.

حدود سرحد آباد

در قدیم سرحدآباد حوزه جغرافیایی بزرگ را در مرکز کرج در بر می‌گرفت که شرق آن به رودخانه کرج، جنوب آن به شهر فردیس، غرب آن به رزکان و شمال آن به اتوبان کرج – تهران محدود می‌شود، اما امروزه اسم محله‌ای کوچک در کرج است. این منطقه مشتمل بر باغات پراکنده کما بیش سرسبز است که بهدلیل ندانم کاری شهرداری و کانال کشی های غلط که مسیر آبرسانی باغات را مسدود کرده است در حال نابودی است .

  

  

  

پس از تماس با شهردار منطقه ۲ کرج پاسخگویی ایشان موکول شد به هفته آینده که نتایج آن را منتشر خواهیم کرد.

 گزارش : فریبا کلاهی 

با تشکر از شهروند خوب سرحد آباد آقای نیک نهادی

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می شود

همزمان با روز جهانی آلزایمر اعلام شد: هر ۷ دقیقه یک ایرانی مبتلا به دمانس …

تکمیل پروژه هشتگرد-طالقان مطالبه مردمی است

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: در سال ۹۷ و ۹۸ این پروژه در …

رییس فدراسیون کشتی کشور با استاندار البرز به گفتگو نشست

رییس فدراسیون کشتی کشور با حضور در دفتر کار استاندار البرز با وی دیدار و …

دیدگاهتان را بنویسید