یکشنبه، 24 مهر 1401 - 11:56

آیین بزرگداشت روز عصای سفید در کرج برگزار شد

40 هزار کودک از ابتدای سال غربالگری بینایی شدند

"اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نوید بخش حضور اجتماعی نابینایان"

آیین باور- شعار امسال روز عصای سفید از سوی بهزیستی کشور "اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نوید بخش حضور اجتماعی نابینایان" انتخاب شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در نشستی که به مناسبت بزرگداشت روز عصای سفید برگزار شده بود در جمع خبرنگاران گفت: بهزیستی استان البرز حدود ۴۰ هزارنفر معلول را تحت پوشش قرار داده است که سهم نابینایان از این آمار سه هزار و ۳۰۰ نفر شامل افراد کم بینا و نابینا است.

وجیهه محمدی فلاح گفت: هزینه صد در صدی تحصیلات دانشجویی، دانش آموزی، مستمری ماهانه، اعطای وام های اشتغالزایی و خوداشتغالی، تهیه کامپیوتر مخصوص نابینایان، کمک هزینه تهیه مسکن و هزینه درمان و سایر خدمات درمانی و لوازم توانبخشی این افراد را بهزیستی تقبل کرده است.

افزود: ایجاد بستری مناسب برای یادگیری ، مناسب سازی اماکن و معابر عمومی ، شکوفا کردن توانایی ها ، استقلال فرد در تحصیل ، کار و پژوهش و سرانجام مشارکت روشندلان در پیشرفت کشور اهداف بلندی هستند که برای آنان متصور هستیم.

وی یاد آورشد: روشندلان عزیز مانند همه شهروندان برای فعالیت اجتماعی خود نیازمند امکانات هستند ،این مساله در کشورهای پیشرفته به عنوان یک اصل دیده می شود که در کشور ما این وضعیت نیازمند توجه بیشتری است.

محمدی فلاح گفت: سازمان بهزیستی به عنوان متولی پیگیری حقوق افراد دارای آسیب بینایی همواره تمام تلاش خود جهت رایزنی بادستگاههای اجرایی و نهادهای نظارتی جهت طرح مسایل نابینایان و پیگیری خواسته های آنان را به عمل می اورد اما بدون شک عزم ملی برای ساختن زندگی بهتر برای این افراد مستلزم همکاری تمام بخش های جامعه و اجرای صحیح قانون عصای سفید و قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.

وی افزود: برای پیشگیری از اختلالات بینایی ، توجه به آمبلیوپی بعنوان یکی از اولویتهای برنامه های پیشگیری مورد توجه خاص می باشد بیماری تنبلی چشم یک اختلال اکتسابی بینایی یکطرفه و گاه دوطرفه است که پس از رفع هر گونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم برطرف نشده و کماکان باقی می ماند.

وی افزود: بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری قبل از پنج  سالگی است.از ابتدای سالجاری تاکنون ۴۰ هزار کودک دراین استان در اجرای طرح بینایی سنجی غربالگری شدند .

 وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۰۳ هزار و ۴۵۲ کودک تحت غربالگری بینایی قرار گرفتند و طی اجرای این برنامه با انجام غربالگری بینایی  ،اختلالات بینایی کودکان مشخص می شود و مداخلات لازم درمانی وکمک هزینه های درمانی برای افراد بی بضاعت توسط بهزیستی انجام می شود.

 

کدخبر: 1007