خانه / آخرین نوشته ها / درآستانه هفته درختکاری: منابع طبیعی البرز ۵۰۰ هزار اصله نهال توزیع می کند

درآستانه هفته درختکاری: منابع طبیعی البرز ۵۰۰ هزار اصله نهال توزیع می کند

آیین باور –  ۱۵ تا ۲۱ اسفند ماه هر سال هفته «منابع طبیعی و آبخیزداری» است و نخستین روز این هفته در تقویم تاریخ به نام روز «درختکاری» نامگذاری شده است و در این روز مردم با حضور در پارک‌ها یا عرصه‌های منابع طبیعی با کاشت درخت به استقبال سال نو می‌روند و با انجام این کار نمادین در آستانه بهار، زندگی را به زمین باز می‌گردانند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز نیز در این راستا اعلام کرد: هفته درختکاری از پانزدهم اسفندماه آغاز خواهد شد و با برنامه ریزی قبلی توزیع بیش از پانصد هزار اصله نهال در سراسر استان با همکاری مردم و مسئولان در مناطق مختلف کاشته خواهد شد.

فرضی افزود :یکی ازنقاط مثبت این برنامه، توزیع از نهال هایی است که در استان تولید شده و کاملا سازگار با شرایط اقلیمی استان است و این نهال ها بعد از خارج شدن از خاک با تمهیدات اندیشیده شده از قسمت ریشه ضد عفونی می شوند تا بعد از کاشت بالاترین بهره وری را داشته باشند.

وی اظهار داشت کسانی که قصد دریافت و کاشت نهال دارند باید به اداره کل منابع طبیعی استان یا شهرستانها مراجعه کنند تا پس از بازدید کارشناس از مناطق تعیین شده و برآورد ظرفیت و هماهنگی لازم با اداره کل منابع طبیعی می توانند نهال مورد نیاز را دریافت کنند

مدیرکل منابع طبیعی استان افزود: کارشناسان این اداره از مرحله تحویل و کاشت تا نگهداری نهال ها نظارت های لازم را انجام می دهند.

در این راستا دکتر محمدی زاده رئیس اداره جنگل منابع طبیعی استان البرز نیز در گفتگو با آیین باور اعلام کرد . توزیع نهال برای شهروندانی که روز هفدهم اسفند در مصلی کرج درخت دریافت می کنند رایگان است .
همچنین اگر تعداد کم تر از ۱۰ اصله نهال بخواهند رایگان توزیع می شود. اما ادارات و نهاد ها با نامه نگاری و طی کردن پروسه های مربوطه هزینه درخت را پرداخت خواهند کرد.

منابع طبیعی، به مواد و منابعی گفته می شود که به طور طبیعی به وجود می آید و انسان در پیدایش آنها نقشی ندارد. منابع طبیعی از نظر حیاتی به دو دسته تقسیم می شوند:
۱٫ منابع طبیعی غیرقابل تجدید: منابع طبیعی غیرقابل تجدید پس از بهره برداری، مقدار آن کاهش می یابد و هیچ گاه به صورت اولیه برنمی گردد؛ مثل معادن و مخازن.

۲٫ منابع طبیعی تجدید شونده: منابع طبیعی تجدید شونده در صورت مدیریت درست، پس از بهره برداری اصولی، قابلیت تجدید حیات دارند و به وضعیت اولیه برمی گردند؛ مانند جنگل ها و مراتع.

درباره‌ی فریبا کلاهی

روزنامه نگار و مدیر مسئول پایگاه خبری آیین باور

همچنین ببینید

میلاد امام موسی کاظم(ع) مبارک باد

آفرینش، سوره ای از مهر اوبر لب هستی، تبسّم کاظم است مُصحف اخلاص و قاموس …

مسجد پیرزن / عجیب ترین مسجد ایران و جهان

چندى پیش در میانه صحن کبیر گوهرشاد، محوطه مربع مستطیلى بود از سنگ، با نرده …

دیدگاهتان را بنویسید