دوشنبه، 23 آبان 1401 - 15:41

آشنایی با آرامستان بهشت سکینه کرج

آرامکده ای سبز، ایستگاه آخر نام آوران و گمنامان

 قبرستان،گورستان، مزار، نامش را هرچه بگذاری؛ آرامستانِ نهایی و ایستگاه آخر است.

آیین باور -دونبش، دو طبقه یا تک واحدی، لب جدول و اتوبان یا باغچه برای او که چشم بر جهان بسته تاثیری ندارد. مرمر سبز و گرانیت سیاه یکیست.  کتیبه داشته باشد 2 یا 22 میلیونی را نمی شمارد.

حالِ دل بازماندگان است که، چگونه آرام گرفتنِ عزیزِ سفر کرده را هم دیکته می کند، آخرین  دیکتاتوری انسان بر انسان.  البرز همچون همه جای دنیا گورستانهای باستانی و محلی روستایی بسیار دارد و چند امامزاده، اما آرامستان  بهشت_سکینه مکانی جامع، متفاوت، منظم، مدیریت شده است. هفتاد هکتار زمین قابل بهره برداری دارد تا ده سال دیگر نیز میزبان به پایان راه رسیدگان البرز است. البته به گفته ریاست مجموعه در حال گسترش است و زمینهای بایر بسیاری در همجواری دارد که می تواند به گورستان بدل شود.اکنون 42 قطعه دارد و خیابان بندی ها و میادین و قطعات مجزا، هنرمندان، کودکان، شهدا .... ۳۲هکتار فضای سبز و درخت کاری البته حفظ سبزینگی که بیشترین مساحت بین اماکن مشابه است آنهم با بی آبی کار آسانی نبوده .

زمین این گورستان۲۰ بهمن۱۳۵۴  از سوی فرمانداری وقت تحویل شهرداری_کرج شد. اما در آن سالها هنوز امامزادگان داخل شهر نیز خاکسپاری و غسل میت انجام می دادند که بعدها به دلیل عدم بهداشتی بودن این مکان داخل شهر ، نخست مرحله غسل اموات و سپس به دلایل کمبود جا در امامزاده محمد و امامزاده طاهر (ع) بهشت سکینه تمام این وظیفه را برعهده گرفت که البته آن زمان بسیار ابتدایی و بدون خدمات ویژه بود و با آنچه امروز دیده می شود شباهتی نداشت.

کمبود آب که همه جای ایران و البته البرز به ویژه ساوجبلاغ را تحت فشار گذاشته این مکان را نیز با مشکلاتی مواجه کرده  تا جایی که برای تامین سهم آبیاری و حفظ و نگهداری گیاهان، دو استخر بزرگ با ظرفیت ۱۰ و ۳۶هزار لیتری جهت جمع آوری نزولات آسمانی و آبهای سطحی ساخته شده است که به نوبه خود قابل تقدیر است.

گاهی برای شستشوی مزار یا دستشویی هم آب نیست دلایلی چون شیب مسیر، سرعت کم آب، دزدیده شدن شیرهای آب توسط معتادین مدیریت مجموعه را درگیر خود می کند.

. به گفته محمودی نژاد مدیر آرامستان، علی رغم عبور لوله بزرگی که از طالقان می آید امکان دسترسی بهشت سکینه به سهمی از آب میسر و تایید نشده است.

 از خوشفکری های این آرامستان، احداث ساختمان مادر و  کودک است تا در صورت تمایل (به رایگان) خردسالان از شرکت در مراسم تشییع و مواجهه با صحنه های دلخراشی که امکان آسیبهای روحی روانی را برایشان فراهم می کند دور بمانند.

یکسان سازی مقابر مانند همه جا تعهد نامه کتبی و  قوانینی دارد که علی رغم امضای اقوام متوفی رعایت نمی شود و هزینه های چند ده، صد میلیونی صرف شده، باید تخریب شود. ( که البته خودسرانه و غیر قانونی بوده است)

خیابان بندی ها و آسفالت و جدول گذاری و درختکاری سرعت خوبی دارد،  قطعات جدید به سرعت نظم میگیرند و از آشفتگی خیال داغدیدگان کم می کنند. البته اگر به درختان رایگانی که متناسب با شرایط اقلیمی و فنی محیط کاشته می شوند رضایت بدهند و خودشان چیزی نکارند که در شرایط آب و هوایی موجود خشک می شود.

این مجموعه آرامستانی به منظور رفاه و سرعت امور تمامی خدمات مورد نیاز خانواده متوفی از صفر تا صد را فراهم نموده و با واگذاری بخش تجاری به واحدهای سنگ، گلفروشی، مداحی، سالن همایش و سخنرانی، رستوران و هایپرمارکت ، آموزش کارمندان در برخورد صبورانه و مشورتهای کارشناسی انتخاب ها و انجام مراحلی که شاید در آن شرایط روحی به درستی صورت نگیرد، تلاش نموده تا بیشترین امنیت خاطر را برای شهروندان فراهم نماید.

رییس مجموعه احمد محمودنژاد ضمن تلاش برای جذب خیرین و تامین نیازهای این مکان که باید به صورت خودگردان از طریق فروش خدمات مدیریت شود، مواردی چون دفن اموات گمنام ، بی وارث و بی بضاعت را نیز در حد توان برعهده گرفته است.

به گفته او امسال از ابتدای فروردین تاکنون بیش از ۵هزار نفر در بهشت سکینه خاکسپاری شده اند. تعداد متوفیان حدود 9 هزار نفر بوده که بخشی از آنها برای دفن به زادگاه خود، به دیگر استانها برده شدند. آمار فوت مردان تقریبا دو برابر زنان اعلام شده که این نیز می تواند موضوع قابل بررسی باشد .اگر به دلایل اصلی مرگها یعنی ایست قلبی و تنفسی دقت کنیم ، بهداشت ، سلامت و امنیت مردان موضوعی است که نیازمند آموزش، فرهنگ سازی و پیگیری مسئولین امر است.

دیگر آرامستان وابسته به شهرداری بهشت علی  در اشتهارد است با ۲۲۴هکتار احداثی و ۳هکتار فضای سبز.

آنچه در انتهای این گزارش مایلم به آن اشاره کنم نیاز شدید فرهنگ سازی برای مقابله با ترس از مرگ است که چنانچه جامعه مردمان شاد و سالمی را پرورش دهد که از زندگی خود لذت کافی برده و احساس کفایت و خوشبختی داشته باشند، این بخش از ادامه راه را نیز خواهندپذیرفت و از فکر کردن به مرگ دچار وحشت نمی شوند. شاید باید شعار هایمان را تغییر دهعیم" مرگ حق است" بسیار خوب اما زندگی نیز حق است و موهبت الهی که هرگز در ضرب المثلهایمان به کار نبرده ایم!

برخی  مشاهیر مدفون در بهشت سکینه:

علی‌اشرف درویشیان نویسنده

محسن پزشکپور حقوق دان

بهروز ثروتیان ادیب استاد دانشگاه

معصومه سیحون نقاش مدیرگالری سیحون

داریوش صفوت موسیقی دان

ایرج قادری بازیگر

مانی پتگر نقاش برجسته 

رحیم معینی کرمانشاهی روزنامه نگار نویسنده شاعر 

نجف دریابندری نویسنده و مترجم

و تنی چند از همکاران رسانه ای البرز

 

کدخبر: 1014

خبرنگار: فریبا کلاهی

نویسنده: فریبا کلاهی