چهارشنبه، 09 آذر 1401 - 13:17

بافت تاریخی مصباح وزنه سنگین گردشگری کرج /حیاط کاروانسرای شاه عباسی حذف می شود

ساخت پیاده راه و باز سازی محور تاریخی محله مصباح، هویت تاریخی کرج را زنده و رونق گردشگری می‌شود.

آیین باور – مدیر کل میراث با تاکید بر این مطلب که محله مصباح از قدیمی‌ترین محله‌های شهر است افزود:  ظرفیت گردشگری تاریخی کرج، از امامزاده حسن تا حمام مصباح و کاروانسرای شاه عباسی، مسجد اعظم، دانشکده کشاورزی، کاخ سلیمانیه، قلعه صمصام و پل تاریخی خاتون و رودخانه را در برمی‌گیردکه جملگی در یک منطقه شهر واقع شده اند.

فریدون محمدی گفت: جلسات فنی در شهرداری کرج و استانداری برگزار و شهرداری و میراث فرهنگی نیز حامی و پشتیبان این طرح هستند. آنچه مد نظر ماست احیای این محله بر پایه پیاده‌‌راه سازی و سنگفرش خیابان‌هاست.

او گفت تاکید داریم این بازسازی بر اساس همان مواداولیه دوران صفوی یا قاجاریه باشد. همچنین انتقال تاکسی‌ها از کنار کاروانسرای شاه‌عباسی مد نظر است که مورد موافقت شورای ترافیک قرار گرفته است.

پیاده‌راه سازی، تردد خودرو در این منطقه را متوقف خواهد کرد و کاربری این منطقه کاملا به گردشگری تبدیل می‌شودمدیرکل میراث در این زمینه با اشاره به اینکه  پس از این اقدامات و در صورت پذیرش شورای فنی میراث‌فرهنگی، حیاط کاروانسرای شاه‌عباسی به دلیل آنکه برافزوده بوده قدیمی نیست و بر اساس روش کاروانسرایی ساخته نشده و کاروانسرا رامحصور کرده حذف خواهد شد .

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز فاز اول این پیاده راه گردشگری از خیابان امامزاده حسن تا کاروانسرای شاه عباسی و فاز دوم آن کاروانسرا تا حمام مصباح را در برمی‌گیرد؛ به این ترتیب تمام محورهای بین کاروانسرای شاه عباسی، حمام مصباح و دانشکده کشاورزی و امامزاده حسن سنگفرش می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه سه مسیر جایگزین برای تردد خودروها در نظر گرفته شده، گفت: موضوع ترافیک هم در شورا و شهرداری بررسی شده است و شورا، شهرداری و استانداری عزم خود را برای اجرای طرح جزم کرده است.

او با بیان اینکه این اقدام موجب احیای هویت تاریخی کرج می‌شود، اظهار کرد: معتقدم احیای هویت کرج با محله مصباح از هزاران پروژه ساختمان سازی و پل سازی مهمتر است. به این ترتیب هویت فرهنگی و تاریخی به شهر داده می‌شود که بسیار ارزشمند است و از لحاظ اقتصادی برای شهرداری و شهروندان درآمد بسیار بالایی دارد.

محمدی افزود: موضوع بعدی اینکه اجرای این طرح از لحاظ گردشگری در البرز بسیار اهمیت دارد و گردشگرانی که به البرز می‌آیند می‌توانند روز خود را در این پیاده راه بگذرانند. به موازات ساخت این پیاده راه، بازارهای مختلفی در این منطقه راه‌اندازی می‌شود که بیش از هر جایی برای گردشگری استان موثر است.

کدخبر: 1025

نویسنده: فریبا کلاهی