پنجشنبه، 15 دی 1401 - 12:41

قاچاق یا فروش مجاز ؛ داستان حمل الوارها در جاده چالوس چیست؟

درپی ارسال گزارش های متعدد مردمی و ارسال عکس نیسان های آبی پیگیری شد.

آیین باور - به دنبال ارسال ده ها تصویرشهروندی و رصد خبرنگاران پایگاه خبری البرز مبنی بر رویت وانت بارهای حمل چوب و الوار در مسیر جاده کرج_چالوس ضمن تماس با جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی استان علت را جویا شدیم. بیشتر این نیسان ها به سمت کرج در حرکت بوده و در محدوده خوزنکلا و تونل شماره 9 و اطراف رویت شدند.

مهندس بابا زاده با اشاره به این مطلب که در محدوده جاده چالوس تنها 5 درصد فضای جنگلی و درختان متعلق به منابع طبیعی هستند خاطر نشان کرد: قطع درختان یا باغی و شخصی است یا به منابع طبیعی مرتبط می شود. در موارد شخصی و باغی نیز برخی درختکاری ها صنعتی و جهت فروش هستند مانند گونه صنوبر که برای فروش صنعتی کشت می شود.

وی افزود: از سوی دیگر کسانی که به هر دلیلی درختی را با مجوز جهاد کشاورزی در باغهای خود بریده اند هم، جهت حمل باید از منابع طبیعی استان مجوز داشته باشند که در آن پلاک خودرو حامل ثبت می شود. .البته استان همجوار(مازنداران) بیشتر مشتری این چوبها هستند و به آن سمت ارسال می شوند.

بابازاده گفت: ضمن تشکر و قدر دانی از گزارشهای مردمی که همواره یاریگر ما هستند عکسهای ارسالی بررسی و چنانچه پلاکی بدون دریافت مجوز باشد قطعا پیگیری می شود.

وی همچنین اعلام کرد درپی این گزارش ها یگان حفاظت منطقه  فعالتر خواهند شد و دستورات لازم جهت مراقبت از درختان و جلوگیری قاچاق چوب صادر می شود.

نتیجه این گزارش در استعلام مجوز ها به اطلاع علاقمندان این خبر خواهد رسید.

کدخبر: 1060

عکاس: شهرزاد قره داغی

خبرنگار: فریبا کلاهی

نویسنده: فریبا کلاهی کارشناس گردشگری