سه‌شنبه، 13 تیر 1402 - 13:41

اخطار به مشاغل مرتبط با مواد غذایی و بهداشتی:

حبس و جریمه نقدی برای متخلفان به کارگیری اتباع بیگانه

با توجه به مراتب جرم مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز خواهد بود. هر روز اشتغال مبلغ هشت میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه نقدی دارد.

آیین باور - هرگونه بکارگیری اتباع خارجی فاقد پروانه کار توسط اداره‌ها، نهادها، کارگاه‌ها، صنوف و کارفرمایان طبق ماده ۱۲۰ قانون کار ممنوع است و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرزدر این زمینه تصریح کرد: بکارگیری اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز در مشاغل مرتبط با مواد غذایی و بهداشتی ممنوع است و با کارفرمایانی که اقدام به این کار کنند برخورد قانونی می‌شود

طبق ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آن که اولاً دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیاً مطابق قوانین و آئین نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.

در خصوص اجاره و تملک املاک ضمن تاکید بر نظارت بر عملکرد مشاوران املاک افزود: اجاره و تملک املاک به اتباع خارجی بدون هماهنگی و استعلام از این اداره کل ممنوع است.

به گفته دهقان شیری درصورت بکارگیری اتباع فاقد پروانه‌کار، کارفرمایان در مرحله اول به ازای هر روز اشتغال مبلغ هشت میلیون و ۸۴۷ هزار و ۱۴۰ ریال جریمه محکوم خواهند شد و در صورت تکرار تخلف، این مبلغ به هفده میلیون و ۶۹۴ هزار و ۲۸۰ ریال افزایش خواهد یافت. کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی مواد غذایی و بهداشتی که اقدام به بکارگیری اتباع خارجی داشته‌اند، مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

 بر اساس ماده ۱۸۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران کارفرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه کارند و یا مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار گمارند، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز گفت: اتباع خارجی در صورت مراجعه به مشاوران املاک باید کارت اقامت خود را برای تایید اعتبار سنجی به املاکی‌ها ارائه کرده و باید مدت قرار داد اجاره خود را را با مدت اعتبار کارت اقامتشان تنظیم کنند، یعنی اگر اعتبار کارت اقامتشان کمتر از یک سال باشد حتما باید به صوت کوتاه مدت قرارداد اجاره را تنظیم کرده و اگر مدت اعتبار کارت اقامت این افراد بیش از یک سال بود، براساس آن تنظیم کنند.

دهقان شیری افزود: مشاوران املاک به غیر از اعتبار سنجی کارت اقامت اتباع خارجی باید به اداره اماکن شهر خود مراجعه کرده و مدارک این افراد را برای اخذ کد رهگیری ارائه کنند و اگر موردی خارج ازاین چهارچوب دیده شود تخلف است و اتحادیه املاک، اداره پلیس اماکن عمومی و قوه قضاییه با این تخلفات برخورد می‌کنند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز با بیان این که نظارت جدی بر مشاغل و فعالیت‌های اتباع خارجی ضرورت دارد، افزود: هیچ گونه تخلفی از چشم ناظران دور نمی‌اند و با متخلفین با جرایم سنگین برخورد خواهد شد

سیروس دهقان شیری همچنین در زمینه صدور کارت شناسایی هوشمند اتباع گفت: اتباع خارجی دارای کارت آمایش، سرشماری و گذرنامه براساس جدول زمان بندی که اعلام می‌شود مشمول اجرای این طرح خواهند شد. هدف از این اقدام ارائه قانونمند خدمات و جلوگیری از سرگردانی مراجعه کنندگان خارجی در دستگاه‌های خدمات رسان در زمینه‌های مختلف همچون خدمات تحصیلی، درمانی، بهداشتی و تردد است.

او افزود: درقالب اجرای این طرح علاوه بر حل مشکل بانکی و یکسان سازی کارت شناسایی اتباع یک سیم کارت تلفن داده می‌شود که خدمات بعدی فقط از طریق این سیم کارت خواهد بود.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی استانداری البرز گفت: تمام خدمات از قبیل آموزش و حتی گواهینامه از طریق کارت شناسایی هوشمند یکسان از این پس به اتباع ارایه می‌شود.


کدخبر: 1248