سه‌شنبه، 10 مرداد 1402 - 20:18

همایش ملی روزجهانی شیرمادر برگزار شد

هزار روز سرنوشت ساز، تغذیه با شیر مادر یعنی حیات

متاسفانه غذای صنعتی و نوشیدنی ناسالم، جامعه را به سمت مضطرب شدن می برد. تولیدات بشر دارد از زمین و خاک فاصله می گیرد و این به نفع انسان نیست.

صبح دهم مرداد ماه 1402همایش ملی روزجهانی شیرمادر همزمان با سراسر کشور در تالار لوتوس کرج و به همت انجمن متخصصین اطفال استان البرز برگزار شد. در متن زیر خلاصه ساده شده ای از سخنرانی علمی دکتر محمد زنوزی راد، رئیس این انجمن آورده شده است تا حدی که برای عموم قابل درک و استفاده باشد.

وی با اشاره به اهمیت شیردهی نوزاد در تکامل مغز او و تاثیر درسرنوشت همه عمر و رشد و سلامت او گفت : شعار امسال "شیرمادر بستر ساز تکامل مغز " است که از جایگاه و اهمیت ویژه آن صحبت می کند. به لحاظ علمی در دهه شناسایی مغز بسر می بریم،اگرچه هنوز چیز زیادی از عملکرد مغز کشف نکرده ایم. تغذیه با شیر_مادر یعنی حیات و جز آن یعنی مرگ سلولی که یک داستان تلخ است. 

او برای روشن تر شدن مبحث شگفت انگیز خلقت بدن انسان و هوشمندی اش در هماهنگی اورگانها و عملکرد دقیق اندام ها گفت: امروزه بر خلاف گذشته مصرف کمتر آنتی بیوتیک، نشانه فرهیختگی است. تنها در روده حدود یکصد میلیارد باکتری وجود دارد که به عنوان کارگر در بدن ما خدمت می‌کنند و مصرف خود سرانه و زیاد آنتی بیوتیک آنها را نابود می کند. چرا برای از بین بردن یک میکروب شناخته شده ی "بد" تمام خدمتگزاران  مفید بدن را به وسیله داروی کشتار جمعی نابود می کنیم؟ این متخصص اطفال با اشاره به اینکه میکروب های درون بدن انسانها، مانند انحصاری بودن اثر انگشت، بایکدیگر متفاوت هستند و تک تک آنها شبانه روزی به سلامت و حیات بشر خدمت می کنند گفت: دانش بشر دارد به سمتی میرود که حتی مدفوع بشر را فریز مدفوع بشر را فریزمی کنند و در درمان سیروز کبدی استفاده می شود.

 سواد و  دانش بشر در حال تغییر است امروز می دانیم حیات مغز و روده به هم وابسته است و تولید سروتونین برای سلامت انسان بسیار بسیار مهم است که متاسفانه غذای صنعتی و نوشیدنی ناسالم آن را از بین می برد و به همین دلیل جامعه در حال مضطرب شدن است.  دانش بشر دارد از زمین و خاک فاصله می گیرد و این به نفع انسان نیست.

 به میزانی که نوزاد از مادر جدا می شود، از دوران جنینی تا شیرخوارگی، از زندگی سالم و انسانیت دور می شود.

 هزار روز طلایی مغز و بدن از آغاز تولد همزمان آغاز می شود. ژن و #میکروبیومای مادر به فرزند می رسد، نوع زایمان در انتقال آن به فرزند تاثیر دارد. بهترین نوع زایمان طبیعی است و برای سلامت مادر و کودک ضروری،اگزما در #سزارین شده ها بیشتر است. این تاثیر بد یا خوب هزار روزه هرگز جبران نمی شود، و تا آخر عمر باماست.کسانی که نان بیشتر (مخمر_میکروب) می خورند، سالم ترند. نوزادی که غذای درست دریافت کرده یعنی هم شیرمادر هم نحوه شیردهی با تمرکز کامل، آغوش گرفتن و نگاه چشم در چشم نوزاد رعایت شده، مغزش در سطحی مناسب از استرس، نگاه داشته می شود که بیماری ها کنترل شوند .

 تغذیه سالم، عاشق شدن و رفتار عاطفی سالم، ریشه در تولد دارد و اگر ادامه یابد سلامت هم تثبیت می شود.

" اکسی توسین ومیکروبیوم" واژه هایی مقدس اند و باید روزانه آنها را بالابرد. هرچه اتصال کودک و مادر نزدیک تر باشد، میکروبیوم قوی‌تر می شود، پس از تولد نیز به همین منوال با تغذیه شیر مادر.  میکروبیوم ها وارد خون می شوند، هدف آنها روده نوزاد است جایی که میکروبیوم ها رشد می کنند.

سرنوشت و زندگی جنینی که تحت تاثیر رژیم و سلامت وآنتی بیوتیکهایی است که مادر می خورد، تا بزرگسالی پیش نویس  می شود .ژنها به مرور زمان نسل به نسل تغییر می کنند، ژنهای بد یا خوب ایجاد می شوند، مهارتها در( دی ان ای) ما ثبت می شوند، اعتقادات و دیدگاه ها، پس با اصلاح رفتار و دیدگاه می توانیم ژنها را برای نسلهای آینده تغییر بدیم...


کدخبر: 1271