شنبه، 14 مرداد 1402 - 15:59

پایان ده ها سال انتظار ،

زندان گوهردشت کاملا تخلیه شد

چنانچه تخریب یا کاربری مناسبی برای زندان در نظر گرفته شود، چشم انداز کوهستانی زیبایی را به مردم هدیه خواهد داد.

پس از سفر رئیس جمهور ابراهیم رئیسی در فروردین ۱۴۰۱ بریا چندمین بار خواسته برحق مردم شهر کرج مبنی بر انتقال زندان ها طرح و بالاخره امروز 14 مردادماه رسما تصاویری از اتاق ها و سالن های کاملا تخلیه شده  زندان در رسانه ها منتشر شد.

البته این تمام ماجرا نیست زیرا کرج همه زندانهای ممکن را در دل خود جای داده و هنوز تنها شهر جهان است که چهار زندان دیگر هم دارد.  موضوع موافقت با انتقال زندان‌های رجایی‌شهر و قزلحصار به استان تهران بود که فعلا زندان رجایی‌شهر درحال انتقال است. این هردو در راستای اجرای مقررات مربوط به انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها به استان تهران منتقل خواهند شد.

تاریخچه ‫زندان رجایی‌شهر

تاکنون اطلاع‌رسانی دقیقی از سال ساخت زندان رجایی شهر نیافتم  اما برخی از منبع‌های خبری سال ساخت این زندان را قبل از انقلاب ۱۳۵۷ می‌دانند. به احتمال زیاد این زندان پس از انقلاب، به‌طور رسمی تکمیل و تأسیس شد. زندان درون دیواری محصور است که از هر طرف برجک‌هایی برای نظارت وجود دارد.

زندان رَجایی‌شَهر با نام قبلی زندان گوهَردَشت، در شمال شهرکرج بلوار موذن قرار داشت و متهمان جرائم عمومی و همچنین برخی زندانی‌های سیاسی در آنجا نگهداری می‌شدند.سرانجام با تکمیل جابه‌جایی و انتقال زندانیان به زندان قزل‌حصار، این زندان معروف ایران کاملاً تخلیه و تعطیل شد.

زندان رجایی‌شهر جزئی از تاریخ شهر کرج است و از آنجا که به هر دلیلی زندان جای خوش آیندی نیست برای ساکنان منطقه که هر روز از مقابل آن رد می شدند حس غریب و بدی را بازتاب می کرد. گمان نمی کنم حتا مظلومان و خسارت دیدگان از مقابل زندانی که طرف حسابشان در آن حبس است، احساس خوشایندی را تجربه کنند.

از نظر معماری و تقسیم بندی ها زندان رجایی‌شهر دارای ده اندرزگاه بود که هر اندرزگاه به سه سالن تقسیم می‌شود و هر سالن دارای ۳۰ یا ۳۱ اتاق است. زندانی‌هایی که با درجه مباشرت، مشارکت، معاونت و مساعدت در جرم‌های قتل، زورگیری، آدم‌ربایی، تجاوز و لواط در استان تهران دستگیر و بازداشت می‌شدند پس از بازپرسی به زندان رجایی‌شهر منتقل می‌شدند. 

ضمن قدرشناسی از تلاش همه آنانانی که طی ده ها سال برای انتقال این زندان تلاش کردند، خرسندیم حداقل شهروندان بخشی از شهر زیبای کرج از انرژی های منفی یک زندان رها شدند و چنانچه تخریب وکاربری مناسبی برای زمین زندان در نظر گرفته شود با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه ای که دارد می تواند چشم انداز کوهستانی زیبایی را به مردم هدیه دهد. 


کدخبر: 1280