دوشنبه، 23 مرداد 1402 - 16:00

جواد چپردار:

تاسیس کارخانه زباله سوز مصلحت نیست

رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر صراحتا مخالفت خود را با استقرار زباله سوزها اعلام کرد.

آیین باور- پس ازدهه ها منسوخیت دفن زباله به شیوه سنتی ، هنوز درکشورداران ما اصرار نابودی لاشه محیط زیست دارند . امروز که هوش مصنوعی از فردایی سخن می گوید که هرچند عجیب،پذیرفتنی است، برخی به شیوه های شکست خورده جهان مدیریت پسماند می کنند که پذیرفتنینیست و اهل علم و فن پیرامون مضرات آن روشنگری بسیار کرده اند. در همین زمینه نظرصریح رئیس کمیسیون خدمات شهری، سلامت و محیط زیست شورای شهر کرج نیز این است:

" تاسیس کارخانه زباله سوز مصلحت و اولویت اول مدیریت پسماند نیست."

جواد چپردار گفت: حرف آخرش این است که تاسیس کارخانه زباله سوز مصلحت و اولویت اول در مدیریت پسماند نیست.

او شهردار کرج را خطاب قرار داد و تاکید کرد: مستحضرید بعنوان رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری در دو جلسه رسمی و غیر علنی شورا مخالفت خود را با این مسئله اعلام کردم و مورد حمایت ۱۳ عضو شورا نیز قرار گرفت.

وی تصریح کرد: حضرتعالی بعنوان شهردار منتخب تذکرات لازم، مستند و مثبوت مرا در خصوص مخالفت با فراخوان تاسیس کارخانه زباله سوز که محرمانه به دبیرخانه سپرده شده دریافت کرده اید. 

او ضمن نقد و یادآوری نقایصی که درمدیریت تفکیک،تجمیع و انتقال ۷۵۰ تن زباله روزانه این کلان شهر وارد است گفت: اعضای شورا مجاب شدند که تکالیف شورا و مدیریت شهری،ردیف ها و تباصر بودجه نیازمند اصلاح است.

 رییس کمیسیون سلامت افزود: کارخانه زباله سوز با همه تبلیغ،ترویج یا حتی منافعی که در آن ممکن یا متصور است بنا به دلایل اقلیمی، مدیریتی، علمی و تخصصی به هیچ وجه در مصالح شهرداری کرج یا اولویت اول مدیریت پسماند جای ندارد.

وی در ادامه با اشاره به  کنوانسیون استکهلم که در سال ۲۰۰۲ با هدف سلامت انسان، جاندار و محیط زیست در برابر آلاینده های آلی پایدار تدوین شده گفت:  ایران در سال ۱۳۸۵ (۲۰۰۶) به[Persistent  Organic Pollutants ] [ POPs ] پیوسته، است و باید شرایط آن را رعایت کند.

چپردار در توضیح مطلب گفت:  دیوکسین و فوران جزء مواد خطرناک [Dirty Dozen]  است که حاصل تلفیق ‌و احتراق ناخواسته مواد [ O,H,C,CL ] یا همان واکنش (سنتز جدید) بوده و در طبیعت اصلا وجود ندارد. این ماده خطرناک تنها دراز طریق صنایع زباله سوز، تولید می شود. از آنجا که این آلاینده های پایدار از عوامل ایجاد سرطان در جهان هستند، کنگره مقرر نموده تا فرایند های (غیر سوز) بجای زباله سوز ها انتخاب و بکار گیری شوند.

 او ادامه داد: خاکستر حاصل از احتراق زباله شامل فلزات سنگینی است که استحصال آن خود به فرایند دیگری وابسته است و تولید یا تحمیل آن به خاک، زیست بوم زمین را به مخاطره خواهد انداخت.

 رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری یادآور شد: اولویت عمده و نخست مدیریت پسماند در جهان کاهش تولید، بازیافت و کمپوست زباله هاست، کارخانه زباله سوز الویت اول یا نهایی، آن هم با ظرفیت بیش از ۱۰۰۰ تن زباله های تولیدی نیست.

 زیرا میزان آب مورد نیاز در فرایند کارخانه های زباله سوز، استان های مرطوب و باران خیز کشور را دچار چالش نموده است چه رسد به شهر کرج که تغییرات اقلیم،تراکم جمعیت،مجاورت پایتخت،مصارف فزاینده،کاهش ذخایر و منابع آبرسانی به مردم، فضای سبز و باغبانی جاری را نیز مختل نموده است.

 وی با طرح این سوال که استقرار کارخانه زباله سوز در مرکز حلقه دره با بهره مندی از زمین، ساختار یا سازه های جاری که تجمیع، پردازش، دفن یا کمپوست  ۱۵۰۰ تن زباله روزانه استان را باید مدیرت نماید،چه عواقب یا چالشی در فرض افتتاح چند ساله فراخوان تاسیس یا قرار داد ساخت بر این دوره ازشورا،مدیریت شهری و مردم مترتب می نماید؟یادآور شد دلایلی وجود دارد که مدیران کلان را به این سمت می برند از جمله  ضرورت تاسیس کارخانه زباله سوز با ظرفیت بیش از هزار تن، تمرکز زباله سوزی شهرهای اقماری در مرکز حلقه دره، آثار تاسیس یا تاخیر راه اندازی کارخانه زباله سوز در سایر کلان شهرها، اخذ تاییدیه کارخانه های مستقر درکشور از سازمان محیط زیست، اصرار بر اولویت این شیوه در مدیریت پسماند، شرکت های سرمایه گذار، کشورهای خاص، سرمایه های کلان، منابع ارزی و از همه مهم تر حذف نقش شورا های منتخب مردم بنابراین باید بر کنکاش تاسیس کارخانه زباله سوز در استان البرز و شهر کرج افزود.

وی در ادامه از نمایندگان مجلس، وزارت کشور، متولیان بهداشت، سلامت، سازمان و نخبگان محیط زیست، شورا های اسلامی شهر، شهرداران، روسای کمیسیون های خدمات شهر، معاونین خدمات شهری، اندیشمندان و اصحاب رسانه برای مدیریت شایسته و بهینه پسماند که بزرگترین چالش بهداشت، سلامت،محیط زیست و اهم مطالبات شهروندان درکرج، سایر کلان شهر های کشور و همه شهرهای توسعه یافته در جهان می باشد مساعدت،یاری و هم اندیشی سازنده و موثر طلبید.


کدخبر: 1296