دوشنبه، 13 شهریور 1402 - 11:15

مروری برخروجی هفته دولت در البرز

امسال از همه بیشتر پست برق خورشیدی و موزه مردم شناسی روستایی طالقان را دوست داشتم.

آیین باور – پیش از آغاز رسمی هفته دولت استاندار البرز طی نشستی با اصحاب رسانه البرز به طور اجمالی از چند و چون برنامه گفت که با۳۷۴ پروژه به استقبال هفته دولت می رودد. کتر مجتبی عبدالهی با اعلام اعتبارات تخصیصی گفت:  پروژه دولتی و خصوصی با اعتبار حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۲ هزار و ۸۴۴ نفر فعالیت رسمی خود را آغاز خواهند کرد.

هفته دولت و سفرهای استانی آغاز شد و روزانه به طور متوسط 10 الی 12 ساعت با دیگر رسانه های همواره همراه استانداری در البرز، راهی سفرهای استانی شدیم. از ساعت 5و نیم 6 صبح تا 4 ونیم 5 عصر. البته کمتر و بیشتر هم شد . برنامه ها گاه فشرده گاه دور در دل کویر یا در حد افتتاح دو گلخانه گوجه فرنگی بود. از پروژه هایی سوال برانگیز که چرا اصلا دولتی محسوب می شوند و ده ها ماشین دولتی برای بریدن روبان آن دور دور می کنند، تا حرکات عظیم و زیرساختی که می تواند ملی محسوب شده وخیرش به نسل های بعد هم برسد در برنامه هابود.

مزیت و جذابیت سفرهای استانی برای من شخصا در رفتن به نقاطی از البرز است که شاید احتمال نمی دهم به تنهایی بتوانم سرکشی کنم، چیزی بیاموزم یا اطلاعاتی در باره اش بدست بیاورم . مثلا چند بار می شود به دل کویر اشتهارد زد و جوی نمک و نیروگاه خورشیدی را دید؟ یا به روستای دوری در طالقان یا ساوجبلاغ رفت که حتی نامش را نشنیده ای و یا آن گلخانه دار، کارخانه دار، مدیر مدرسه.. تمایلی به راه دادن یک خبرنگار یا حتا شهروند به حریم شغلی اش داشته باشد؟ این همه اطلاعات ریز و امکان گفتگو با مسئولین یک شهرستان بدون وقت تلف کردن و تماس قبلی فقط در همین هفته میسر است و آنها هم به دلیل وزن حضور استاندار ملزم به پاسخگویی هستند. 

بر این اساس ۳۲۰ پروژه در بخش دولتی با اعتباری حدود ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در ۷ شهرستان استان افتتاح می‌شد.

از این تعداد ۵۷ پروژه برای شهرستان کرج، ۴۳ پروژه شهرستان ساوجبلاغ، ۳۶ پروژه شهرستان نظرآباد، ۲۴ پروژه شهرستان فردیس، ۳۶ پروژه شهرستان طالقان، ۴۳ پروژه شهرستان اشتهارد و ۸۱ پروژه به شهرستان چهارباغ مربوط می شد.  

همچنین ۵۴ پروژه در بخش خصوصی در ۷ شهرستان استان با اعتباری حدود ۷ هزار میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار گرفت.

۱۵ پروژه در شهرستان کرج با اشتغال ۶۲۳ نفر، ۷ پروژه در شهرستان ساوجبلاغ با اشتغال ۳۷۴ نفر، ۸ پروژه در شهرستان نظرآباد با اشتغال ۳۴۰ نفر، ۴ پروژه در شهرستان فردیس با اشتغال ۳۵ نفر، ۱۵ پروژه در شهرستان اشتهارد با اشتغال هزار و ۴۰۲ نفر و ۴ پروژه در شهرستان چهارباغ با اشتغال ۶۵ نفر افتتاح شد.

سال گذشته مجموع اعتبارات پروژه های هفته دولت حدود ۶ هزار میلیارد تومان بود که امسال به حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید.

خودم امسال از همه بیشتر پست برق خورشیدی ، تامین روشنایی جاده جدید هشتگرد به طالقان،  موزه مردم شناسی روستایی طالقان، توسعه خط تولید چند شرکت خصوصی در اشتهارد را دوست داشتم.  امیدوارم شاهد تکمیل پروژه های کلنگ خورده ؛ دوام خط تولید های توسعه یافته یا به بهره برد اری رسیده ،توسعه گلخانه های آبدوست. در اختیار کودکان ماندن زمین های ورزشی ، باشیم و در دهه فجر نیز بارهای زمین مانده از دوش مردم استان برچیده شود.


کدخبر: 1320