سه‌شنبه، 04 مهر 1402 - 11:29

کمیسیون فرهنگی شورای ششم، تکلیف سینما هجرت را معین می کند

گویی شورای شهر نه رسانه را می خواند نه کارشناسان میراث را قبول دارد .

آیین باور - علی رغم آنکه رسانه و کارشناسان میراث تاکید دارند سینما هجرت درحریم و بافت تاریخی میدان کرج  قرار گرفته است، یعنی در عرصه و حریم سه پل ثبتی و تاریخی و قلعه تاریخی ثبتی صمصام واقع شده و هرگونه دخل و تصرف در آن محدوده خلاف قانون است شورای شهر نه رسانه را می خواند نه کارشناسان میراث را قبول دارد . مانند شورای های قبلی چشم بسته کار می کند و میراث تاریخی این شهر برایش اهمیتی ندارد. یادآوری می کنم  سینما هجرت به عنوان نخستین سینمای این شهر، یک "مکان رویداد" است .55 سال قدمت دارد یعنی سال 1347 با نام سینما کاج ساخته شد و واجد شرایط ثبت میراثی شدن است. اینکه در طول ادوار مختلف متولی فرهنگی آن یعنی حوزه هنری، بازسازی ،بهسازی، رسیدگی کافی به آن کرده یا خیر یک موضوع است و اینکه به راحتی از صفحه روزگار محو شود و تهاترش کنند با زمین دیگر و این مکان خیابان شود تا باز هم راه برای آهن پاره ها بازتر شود موضوعی دیگر.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی کلانشهر کرج گفت: لایحه تعیین تکلیف این سینما توسط شهرداری کرج در دست بررسی و اقدام قرار گرفته است.

علیرضا سعیدی با اشاره به موضوع تهاتر و جابه جایی سینما هجرت کرج اظهار کرد: موضوع جابه جایی سینما هجرت کرج مربوط به ۱۲ سال پیش است اما این درخواست در کمیسیون فرهنگی شورای ششم مورد بررسی و تصویب شد. طرح نهایی این مهم، تصویب شد.! آیا روابط عمومی شورا مطالب را به گوش ایشان نمی رسانند؟  اما کسی کمترین نگرانی برای نابودی تاریخ و هویت این شهر ندارد.!

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: قرار براین شد که قطعه زمینی مربوط به تئاتر شهر در حاشیه بوستان تاجیکستان کرج در ازای ساختمان سینما هجرت به حوزه هنری استان البرز واگذار شود اما حوزه هنری افزون بر زمین تئاتر شهر درخواست تحویل یک قطعه زمین مازاد مربوط به پارکینگ عمومی در حاشیه زمین تئاتر شهررا داشت که به تائید شورای شهر نرسید.

سعیدی گفت: از آنجا که سینما هجرت یک فضای فرهنگی است براین اساس تهاتر آن با یک ملک فرهنگی مورد قبول شورا است اما درخواست حوزه هنری استان فراتراز ملک فرهنگی است.

وی ادامه داد: چند روز پیش لایحه تهاتر سینما هجرت و زمین تئاتر شهر کرج توسط شهرداری به شورای شهرکرج ارسال شد که به دلیل شفاف نبودن ابعاد لایحه، دوباره برای اصلاح به شهرداری ارجاع شد.

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر کرج افزود: مقرر شد شهرداری کرج در مدت زمان یک ماه نسبت به رفع ابهامات تهاتر زمین تئاتر شهر و سینما هجرت اقدام لازم را انجام دهد و لایحه را به شورای شهر ارسال کند.

سعیدی تاکید کرد: در مجموع مدیریت شهری کرج آماده تعیین تکلیف سینما هجرت در کمترین زمان ممکن است و امیدواریم در آینده نزدیک پرونده ملکی این سینما مختومه شود.


کدخبر: 1337