دوشنبه، 24 مهر 1402 - 15:21

به مناسبت روز نابینایان:

آنها مارا نمی بییند ما چه طور؟

مناسب سازی معابر برای معلولان باید اولویت مدیریت شهری شود.

به مناسبت روز جهانی عصای سفید، روشندلان کرجی از خدمات مجموعه ورزشی گلشهر شهرداری کرج بهره‌مند شدند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری کرج با تبریک روز جهانی عصای سفید گفت: امروزه اقشار خاص جامعه شهری مانند نابینایان، ناشنوایان و به صورت کلی توان یابان گرامی نیاز به اهمیت ویژه و برنامه‌ریزی درست در جهت افزایش نشاط اجتماعی دارند.

امیر اشتری افزود: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج در نظر دارد به جهت تکریم جمعیت روشندلان کرجی با هماهنگی جامعه نابینایان البرز، مجموعه ورزشی گلشهر خود را در هفته جاری در اختیار روشندلان (بانوان و آقایان) قرار داده تا از خدمات این مجموعه استفاده کنند.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج بیان داشت:‌ امیدواریم با همکاری دستگاه‌های متولی و مسئول، گام‌های بهتر و مؤثری برای کم توانان و توان یابان شهر کرج برداشته شود.

اشتری گفت: در سال‌های گذشته اقدامات دیگری نظیر اختصاص کارت رایگان استفاده از خدمات ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری، برگزاری اردوی تفریحی و جشن ویژه عصای سفید توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرج برای روشندلان کرج انجام شده و این سازمان همواره در کنار جامعه خاص توان یابان خواهد بود.


مناسب‌سازی پارک‌های کرج برای افراد کم توان

پارک رودکی(روشندلان)

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: در طراحی پارک‌های تازه تأسیس، مناسب‌سازی فضا برای عبور و مرور معلولان و توجـه به اولویت‌ها و نیازهای اساسی گروه‌های کم توان جسمی حرکتی در نظر گرفته می‌شود.یکی از مهمترین نیازهای معلولان و کم‌توانان، ایجاد مراکز رفاهی و تفریحی متناسب با وضعیت جسمانی آنهاست.

وی افزود: وجود برخی موانع، از حضور این افراد در اماکن تفریحی و گردشگری و استفاده از فرصت‌های توزیع شده در آن جلوگیری می‌کند

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج بیان داشت: توسعه و آفرینش شهری مطلوب برای افراد کم توان، مستلزم رعایت اصول و ضوابطی است که رعایـت آنهـا می‌تواند نقش مهمی در دسترسی آسان و حضور آنان در فضاهای عمومی داشته باشد.

عاقلی گفت: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج در طراحی پارک‌های تازه تأسیس خود مناسب‌سازی فضا برای عبور و مرور معلولان و توجـه به اولویت‌ها و نیازهای اساسی گروه‌های کم توان جسمی- حرکتی را در نظر خواهد داشت.

به گفته این مقام مسئول، از اواخر سال ۹۶ با تملک زمینی در جنوب غربی منطقه ۶ (واقع در باغ آقا رضایی حصارک) طراحی و ساخت پارک رودکی(روشندلان) در دستور کار سازمان قرار گرفته و با تلاش‌های فراوان در سال ۹۸ به بهره‌برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: طراحی پارک روشندلان به گونه‌ای است که نابینایان و کم توانان در مساحتی بالغ بر ۷ هزار مترمربع از امکاناتی همانند سوله ورزشی مسقف با مساحت ۳۵۰ متر مربع، تجهیزات ورزشی و ست تندرستی ویژه معلولین، بِرکه، آبنما، سکوی نشیمن، سرویس بهداشتی و رستوران و کافی شاپ به راحتی استفاده کنند.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج یادآور شد: پارک رودکی(روشندلان)، نخستین پارکی بود که در مناطق کم برخوردار و برای استفاده افراد کم توان و دارای معلولیت در کرج احداث شد و این سازمان‌ امیدوار است با اختصاص اعتبار و لزوم توجه بیشتر به نیازهای افرادی که دارای محدودیت بینایی هستند مانند افراد کم‌بینا، نابینا و یا سالمندان، حضور آن‌ها مانند سایر اقشار جامعه در فضاهای سبز شهری بیش از پیش فراهم شود.


کدخبر: 1350