پنجشنبه، 04 آبان 1402 - 17:16

با تکیه بر نتایج یافته های باستانشناسی؛

کاوش در محوطه ازبکی پرونده جهانی شدن را سرعت می بخشد

مبحث عوارض احداث هتل ها و زیرساخت‌های گردشگری بسیار مهم است و باید به توافق و تفاهم برسیم و تعاملات آغاز شود.

آیین باور - پنجمین نشست رؤسای کمیسیون های فرهنگی شوراهای اسلامی و معاونین فرهنگی، ورزشی، اجتماعی شهرداری‌های استان با حضور مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز حول محورهای توسعه فرهنگی، گردشگری و میراث‌فرهنگی در شهرستان‌ها برگزارشد و او در این نشست ضمن تایید مشکلات متعددی که در سطح استان وجود دارد گفت:برای رفع گره‌های اصلی استان تلاش می کنیم . اینک"کاخ مروارید، کاروانسرای ینگی‌امام، کاروانسرای شاه‌عباسی، کاخ سلیمانیه و... " مشکلاتی دارند که باید هرچه زودتر رفع و مجدد به چرخه گردشگری وارد شوند.

رحیم خاکی افزایش تعامل با مدیریت شهری را به منظور گسترش زیرساخت‌های گردشگری ضروری دانست و افزود: مبحث عوارض احداث هتل ها و زیرساخت‌های گردشگری بسیار مهم است و باید به توافق و تفاهم برسیم و تعاملات آغاز شود.

همچنین وی با اشاره به اهمیت محوطه دژمادی (تپه ازبکی) که اکنون فصل جدید کاوش‌ها در آن آغاز شده است، نه تنها برای البرز بلکه در سطح کشور بسیار مهم و معرف توانمندی های گردشگری است و با ظرفیتی که در زمینه میراث فرهنگی ایجاد کرده و اقداماتی که برای ثبت جهانی  محوطه در حال انجام است، تبدیل آن به سایت موزه از اهمیت بالایی برخوردار است. امیدواریم با تبدیل این محوطه به مرکز باستان‌شناسی کشور و ایجاد سایت موزه به جایگاه واقعی خود برسد.

او با اشاره به آغاز فصل هشتم کاوشها در محوطه از شهریورماه، گفت: 40 باستان شناس داخلی و خارجی در محوطه ازبکی مشغول به فعالیت هستند .

ثبت جهانی کاروانسرای ینگی امام ظرفیتی بزرگ برای توسعه گردشگری هشتگرد ایجاد می‌کند.

خاکی با اشاره به اینکه استان البرز در کشور و حتی دنیا بی نظیر است، گفت: البرز از جمله استان‌های چهارفصلی است که با طی یک ساعت مسافت می‌تواند به منطقه ای با آب و هوایی کاملا متفاوت سفر کرد.

 او با بیان اینکه اداره کل در زمینه پروژه‌های گردشگری نهایت همکاری را با سرمایه‌گذاران دارد، افزود: در زمینه درخواست موافقت اصولی و پروژه‌های گردشگری پرونده معطل مانده‌ای نداریم.

 در این نشست مدیریت شهری و شوراهای شهرها برای مشارکت در طرح‌های میراث فرهنگی و گردشگری از جمله برگزاری رویدادهای بزرگ فرهنگی-اجتماعی و مشارکت در توسعه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع دستی در شهرستان‌ها اعلام آمادگی کردند و بر تعامل و تفاهم مدیریت شهری و میراث فرهنگی تأکید شد.


کدخبر: 1361