یکشنبه، 21 آبان 1402 - 11:17

بازوی قانون حامی میراث تاریخی البرز می شود

به منظور پیشگیری از وقوع جرایم در حوزه میراث فرهنگی استان البرز تفاهم‌نامه مشترک با دادگستری امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با هدف حفظ و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی استان البرز و پیشگیری از ارتکاب جرایم در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امضاء شد.

فرید نجف‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز گفت: این تفاهم‌نامه با هدف حفظ ارزش‌های فرهنگی و تاریخی، توسعه گردشگری و پاسداشت هویت فرهنگی و تمدنی استان البرز منعقد می‌شود.

وی حفاظت از میراث فرهنگی و تمدنی این سرزمین را به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و فرهنگی برای تمام اقشار جامعه بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: برای این موضوع باید اهمیت حفاظت از آثار تاریخی و باستانی را در جامعه، به ویژه در مدارس و دانشگاهها آموزش داد و افراد و گروههای مختلف را به حفظ و حراست از آثار تاریخی تشویق کرد.

نجف‌نیا اجرای قوانین در حوزه میراث فرهنگی را ضامن حفظ و حراست از این آثار دانست و این موضوع را وظیفه همه افراد علاقمند به فرهنگ و میراث تاریخی این کشور عنوان کرد.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز ضمن اشاره به غنای میراث فرهنگی و آثار تاریخی استان البرز، انجام اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از سرقت، تعرض و تجاوز به میراث ملی، فرهنگی و صنایع دستی استان و پیشگیری از تخریب بناهای تاریخی، حفاری غیرمجاز، انتقال، قاچاق و خرید و فروش اشیاء و آثار عتیقه را لازم و ضروری دانست و افزود: برخورد با این جرایم مورد توجه جدی دستگاه قضایی استان است.

نجف‌نیا خاطرنشان کرد: به منظور هماهنگی بیشتر و پیشبرد و عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه، هر یک از طرفین فردی را به عنوان نماینده تعیین کردند و زمینه‌های اجرای برنامه‌‌های مشترک فراهم شده است

کدخبر: 1383