سه‌شنبه، 23 آبان 1402 - 11:55

مدیرکل منابع طبیعی البرز:

کانون بحرانی ریزگردالبرز18هزار هکتار است!

محدوده بیابانی البرز حدود ۴۵ هزار هکتار است که شامل محدوده بحرانی تالاب صالحیه نیز می شود.

به گزارش آیین باور به نقل از ایسنا مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز تصریح کرد:  بازچرخانی پساب شهرک‌های صنعتی البرز برای تامین بخشی از آب مورد نیاز طرح کاشت درخت بسیار ضروری و موضوعی است که از سال‌ها پیش در استان مطرح شده ولی تاکنون اقدام جدی برای آن صورت نگرفته است. 

اصغر بیات گفت:چندین سال است در برخی کشورهایی که به اندازه ایران با مشکل آب مواجه نیستند بحث استفاده از پساب اجرایی شده ولی این مساله در بسیاری از استان‌ها از جمله البرز ابتر مانده است.

وی در ادامه با اشاره به نگرانی جدی در خصوص افزایش ریزگرد در مناطق جنوبی البرز افزود: این ریزگردها در روزهایی از سال ساکنان شهرستان‌های اشتهارد، نظرآباد و به تازگی چهارباغ را درگیر می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری البرز گفت: ذهنیت اکثر ما از چهارباغ شهرستانی با باغ‌های زیاد است ولی متاسفانه جنوب این شهرستان هم طی چند سال اخیر با تنش جدی مواجه شده است.

بیات با بیان اینکه محدوده بیابانی البرز حدود ۴۵ هزار هکتار است، توضیح داد: متاسفانه  ۱۸ هزار هکتار از این وسعت از جمله محدوده تالاب صالحیه به کانون بحرانی تبدیل شده است.

وی ابراز کرد: امیدواریم امسال با جذب اعتبارات ملی مطالعات جدی برای کنترل کانون‌های ریزگرد استان صورت بگیرد تا طی چهار سال آینده بخش عمده‌ای از این مشکل مرتفع شود


کدخبر: 1392