شنبه، 04 آذر 1402 - 19:55

تفکیک کن، جایزه بگیر!

زنگها برای چه به صدا درمی آیند؟ تفکیک پسماند درکرج

مدیریت پسماند شهرداری کرج برای طلای کثیف برنامه دارد. مشارکت کن تا نمونه باشی.

آیین باور- عزم جزم سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج برای با برچیدن بساط زباله جمع کن های چرخ و گونی بدست زنگ کلاس اتحاد شهروندان را به صدا درآورده است تا شهری تمییز تر و سالمتر داشته باشیم.بنابراین اعلام شد:

 انتظار داریم هریک از شهروندان در صورت مشاهده موارد فوق از طریق یکی از راه‌های ارتباطی سازمان مدیریت پسماند از جمله سامانه ۱۳۷، شماره تماس ۰۲۶-۳۲۸۰۱۰۸۲ یا pasmand.karaj@gmail.com موضوع را اطلاع‌رسانی کنند.

وانت‌بارهاهم از سوی دیگر به مدد طرح پایش تفکیک پسماند آمدند و براساس برنامه‌ای دقیق پسماند قابل بازیافت شهروندان را از سطح شهر جمع خواهند کرد.

دستور دستگاه قضائی برای جمع‌آوری چرخ دستی‌های زباله جمع کن کرج، منجر به پیگیری جدی و اجرای طرح در محلات مختلف مناطق ده‌گانه شد و تأیید و رضایت شهروندان را به دنبال داشت.به گفته آنهاپیش از این حضور چرخ دستی‌ها فضای بصری شهر را خدشه دار کرده بود و شهر در مسیر ایده‌آل قرار نداشت.

جلوگیری از زباله‌گردی و تردد چرخ دستی‌های غیرمجاز در سطح شهر

محمدرضا خسروی، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در تشریح اهداف طرح گفت:  تغییرسبک زندگی شهروندان برای جمع‌آوری پسماندهای با ارزش و جلوگیری از فعالیت چرخ دستی‌ها، زباله‌گردها و مراکز تفکیک زباله مهمترین اولویت سازمان است.

او گفت: با تفکیک پسماند از مبدا امکان تحویل از در منازل و انتقال به محل مورد نظر سازمان پسماند، گام موثری در مسیر جلوگیری از زباله‌گردی و تردد چرخ دستی‌های غیرمجاز سطح شهر است.

خسروی افزود: مدل جدید چرخ دستی‌ و پوشش عوامل تفکیک مانند پاکبان‌های مناطق طراحی شده و پیمانکاران ملزم به اعمال آن هستند. به این ترتیب نظارت، کنترل عوامل غیرمجاز، کودکان‌کار و ساماندهی چرخ‌دستی‌ها بازدهی بهتری خواهد داشت. 

خسروی گفت: مدتهاست ده‌ها نفر به قصد کسب درآمد به جمع‌آوری اشیای کارتنی، کاغذی و پلاستیکی قابل بازیافت مشغولند و در سطح شهر پرسه می‌زنند و سطل‌های زباله را وارونه می‌کنند.  غافل از اینکه این اقدام زنگ خطر آلودگی محیط و بیمار شدن فرد را به صدا در می‌آورد.

حالا سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج پای کار آمده است تا پس از جمع‌آوری چرخ‌دستی‌ها، زباله‌های قابل بازیافت را از در منازل جمع‌آوری کند، این امر علاوه بر کمک به محیط زیست، حفظ سلامت افراد جامعه و زیباسازی فضای بصری شهر به ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا نیز کمک شایانی خواهد داشت.

چرخ دستی‌ها با دستور قضائی جمع‌آوری شد

وهاب کاتبی، معاون فنی اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در حاشیه اجرای طرح تفکیک پسماند در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه به دستور قضائی چرخ دستی‌های سطح کلان‌شهر کرج جمع‌آوری شد، تاکید کرد: در این طرح وانت‌بارها جایگزین چرخ‌دستی‌ها می‌شود و با در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی پسماندهای قابل تفکیک را از شهروندان دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه در قالب این طرح وانت بارها در سطح مناطق گشت زنی خواهند داشت، اظهار کرد: این طرح در چهار پهنه کلان‌شهر به تفکیک مناطق اجرایی خواهد شد و در راستای فرهنگ‌سازی تفکیک زباله (خانه بازیافت) نیز راه‌اندازی شده است. نخستین خانه بازیافت کرج در خیابان شهیدبهشتی نبش تالار شهیدان نژاد فلاح نصب شده است و سه کانکس دیگر نیز تا پایان سال جاری نصب خواهد شد.

معاون فنی اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با تاکید بر اینکه طبق برنامه‌ریزی پیش‌بینی شده تعداد خانه‌های بازیافت تا پایان سال آینده به ۳۰ عدد خواهد رسید، تاکید کرد: خواهشمندیم تفکیک زباله از مبدا توسط شهروندان آغاز شود تا ضمن حفاظت از محیط زیست به بازیافت پسماند نیز کمک کند، شهروندانی که این موارد را رعایت کنند مشمول بسته تشویقی خواهند شد.

مقرر شده است در قالب این طرح وانت‌بارها در ساعات مشخص به مناطق مختلف کرج سر بزنند و زباله‌های قابل بازیافت شهروندان را از در منازلشان تحویل بگیرند و برای بازیافت به سکوهای از پیش تعبیه شده و فعال منتقل کنند. طی اقدام اخیر سازمان مدیریت پسماند خانه‌های بازیافت نیز در مناطق مختلف سطح شهر احداث


کدخبر: 1427