دوشنبه، 27 آذر 1402 - 18:53

تولید کمپوست در حلقه دره عملیاتی می شود

اعتبار ملی در راستای احداث سه خط تولید کمپوست در این مرکز تخصیص پیدا می کند.

آیین باور – "ساماندهی حلقه دره به صورت جدی در دستور کار قرار دارد" این وعده ای بود که رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج داد .

محمدرضا خسروی گفت: در مرحله نخست خشک کردن حوضچه شیرآبه‌ها انجام شده و اعتبار ملی در راستای احداث سه خط تولید کمپوست در این مرکز تخصیص پیدا خواهد کرد.

وی گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه به مسئله ساماندهی حلقه‌دره حوضچه‌های بزرگ شیرآبه تشکیل شده بود و بوی ناشی از این حوضچه‌ها موجب آزار و اذیت شهروندان کیانمهر، شهرک ابریشم و مهرشهر بوده است.

خسروی افزود: کار مطالعاتی گسترده ای توسط دانشگاه‌های مطرح کشور صورت گرفت که به دنبال آن امحای شیرآبه ها هم در دستورکار قرار گرفت.

رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با بیان اینکه در این میان بیش از 85 درصد حوضچه‌های شیرآبه خشک شده اند، اضافه کرد: همین امر موجب شده است تا بوی نامطبوع منتشر در شهرهای اطراف حلقه دره تا 70 درصد کاهش یافته است.

خسروی در بخش دیگری به کارخانه کمپوست اشاره کرد و یادآور شد: این کارخانه از سال 77 اعتبار ملی دریافت نکرده بود، اما طی حمایت‌های صورت گرفته از سوی استاندار،شهردار و شورای شهرکرج پس از 25 سال مقرر شد اعتبار ملی به ساماندهی خط تولید کارخانه کمپوست تخصیص یابد.

خسروی تصریح کرد: تلاش داریم بودجه 1403 با حمایت شورای شهر اعتبار لازم برای ساماندهی حلقه دره لحاظ شود. در این راستا پیمانکار نیز انتخاب خواهد شد تا فعالیت‌های مربوطه طبق اصول محیط زیستی و در راستای ارائه خدمات هرچه بهتر به شهروندان انجام شود.

وی در پایان در خصوص مسئله جابه جایی حلقه دره، بیان کرد: این مهم نیاز به زمان بیشتری دارد و در آینده نزدیک ممکن نیست، اما اگر زمین مناسب در فاصله 8 کیلومتری شهر شناسایی شود همچنین اعتبار لازم تخصیص یابد جا به جایی حلقه دره در دستورکار قرار خواهد گرفت.


کدخبر: 1475