شنبه، 02 دی 1402 - 17:07

کاروانسرای شاه عباسی واگذار می شود

پس از ماه ها پیگیری‌ اداری و حقوقی‌،بهره بردار سابق کاروانسرای شاه عباسی را تخلیه کرد

در شرایطی که یکی از بناهای زیبا و سالم مانده دوره شاه عباس صفوی در مرکزی ترین نقطه شهر کرج در میان دود و هیاهوی تاکسی ها محاصره شده است و کمتر روزگاری توانسته به صورت یکسره در اختیار مردم باشد، اداره کل میراث هم برای باز پس گرفتن ! آن از بهره بردار قبلی دوندگی بسیار کرد.این موضوع خود بیانگر عدم مدیریت حقوقی قابل اطمینان در میراث البرز است .

در همین راستا مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز از تخلیه و آمادگی کامل برای واگذاری کاروانسرای شاه‌عباسی به بهره بردار جدید خبر داد.

رحیم خاکی روز شنبه ۲ دی ۱۴۰۲ در بازدید از کاروانسرای شاه‌عباسی گفت: این مکان چند سال قبل به بهره بردار واگذار شده و بنا بر مشکلاتی بسته بود، هم اکنون قرارداد فسخ و کاروانسرا به صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی تحویل شد. 

وی افزود: بهترین کاربری مورد نظر برای این کاروانسرا به عنوان خانه خلاق صنایع دستی است و اقدامات برای واگذاری این کاروانسرا به بهره‌بردار از طریق صندوق احیا در حال انجام است. 

خاکی با اشاره به موقعیت مناسب قرارگیری این کاروانسرا که مورد استقبال مردمی است، گفت: استفاده از این کاروانسرا به عنوان خانه خلاق صنایع‌دستی که با موافقت مقام عالی وزارت انجام می‌شود، می‌تواند در حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی بسیار موثر باشد.

کاروانسرای شاه‌عباسی بنایی متعلق به دوران صفوی است که با شماره ثبت ۱۳۶۸ در سال ۱۳۵۶ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید.


کدخبر: 1481