شنبه، 07 بهمن 1402 - 11:26

کاروانسرای ینگی‌امام در اولویت تخصیص اعتبارات قرار دارد

مدیر پایگاه میراث جهانی کاروانسرای ایرانی در بازدید از کاروانسرای ینگی امام گفت: کاروانسرای ینگی‌امام در اولویت تخصیص اعتبارات قرار دارد

آیین باور- علیرضا جلالی  با اشاره به اینکه درصورت تزریق اعتبارات کاروانسرای ینگی امام در اولویت است، گفت: این کاروانسرا در نوع خود منحصر به فرد است و می‌تواند در حد استانی و فرا استانی بسیار تاثیرگذار باشد. 

وی روز شنبه 7 بهمن 1402 در نشست با مدیر کل میراث‌فرهنگی البرز و همچنین بازدید از کاروانسرای ینگی امام که به همراه معاون میراث‌فرهنگی و رئیس میراث‌فرهنگی شهرستان ساوجبلاغ انجام شد، با اشاره به اقدام ارزشمند ثبت 54 کاروانسرای ایرانی از جمله ینگی امام در فهرست میراث جهانی گفت:  بازدید‌ها از این کاروانسراها برای تشریک مساعی و هم اندیشی برای برون رفت از شرایط فعلی و احیای آن‌ها صورت می‌گیرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی کاروانسرای ایرانی اظهار کرد: این کاروانسرا یکی از کاروانسراهای بسیار خوب و تاریخی است که مدیریت استان نیز اقدامات خوبی را تاکنون برای حفظ آن انجام داده‌اند.

مدیر پایگاه میراث جهانی کاروانسرهای ایرانی ابراز امیدواری کرد که با این بازدید و گزارشی که در ادامه ارائه می‌شود بتوان اعتبارات خوبی را برای این کاروانسرای ارزشمند که در شاهراه بسیار مهمی قرار گرفته، تخصیص داد. 

جلالزایی افزود: با توجه به نگاه مدیر کل میراث‌فرهنگی استان البرز بیش از سه هزار بنگاه اقتصادی و صنعتی کوچک و بزرگ در اطراف این کاروانسرا وجود دارد که می‌توانند تاثیرات زیادی بر کاروانسرا از لحاظ برون رفت از شرایط حاضر داشته‌ باشند و توفیقات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی خوبی در این مجموعه ایجاد شود.

او افزود: با تعامل سه ضلع میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و با استفاده از قابلیت های این سه حوزه این مکان می‌تواند با عناوین فرهنگی پذیرای گردشگران باشد.

مدیرپایگاه میراث جهانی کاروانسراهای ایرانی افزود:   بر آن هستیم اعتباراتی را هر چند کم با تسریع زمان به این مجموعه تزریق کنیم که بتواند کارکرد اصلی خود را حفظ کند.

جلالزایی با بیان اینکه افق آینده این کاروانسرا بر مبنای رونق اقتصادی مجموعه و در سطح استانی و ملی مد نظر قرار دارد، گفت: طرح‌های سرمایه‌گذاران در کمیته‌ای در وزارت میراث و با نگاه معاون میراث کشور، امور پایگاه جهانی و تایید استان بررسی می‌شود.

او با اشاره به اینکه در دو فاز برای کاروانسرا تصمیم گیری می‌شود، اظهار کرد: فاز اول اعتباری که کمک کند کارکرد این کاروانسرا بیش از پیش خود را نشان دهد و فاز دوم بسته سرمایه گذاری که از سوی افراد حقیقی یا حقوقی حاصل می‌شود و  مورد تایید استان است. 

او با اشاره به احتمال آسیب‌های محیطی به بنا گفت: برای احیا ظاهر و همچنین استحکام بخشی به بنا نیاز است تا هر چه سریعتر مرمت صورت بگیرد. با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد این کاروانسرا باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن وجود داشته باشد و در اولویت تخصیص اعتبارات است.


کدخبر: 1522