سه‌شنبه، 05 مرداد 1400 - 11:07

ساخت نخستین مرکز ملی یون درمانی غرب آسیا در البرز

با راه اندازی نخستین مرکز ملی یون درمانی غرب آسیا در ایران امکان درمان قطعی انواع سرطان تا سال آینده فراهم می‌شود. فقط شش کشور دارای این فناوری هستند.

آیین باور- تست مرکز ملی یون درمانی در البرز با حضور وزرای بهداشت ، امورخارجه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و استاندار آغاز شد.

راه اندازی مقدماتی و عملیات تست تجهیزات پزشکی نخستین بیمارستان یون درمانی کشور روز سه شنبه با حضور علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ، ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی، اشتفان شلتس سفیر اتریش در تهران و استاندار البرز در کرج انجام شد.

 علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی درحاشیه مراسم تست تجهیزات پزشکی بیمارستان یون درمانی کشور گفت : عملیات ساخت این بیمارستان در سال ۹۸ با زیر بنای ۲۶ هزار متر مربع با مشارکت یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی آغاز شده که تاکنون ۲۰۰ میلیون یورو اعتبار ارزی و یک هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی توسط شرکت سرمایه گذار برای این پروژه عظیم هزینه شده است.

وی بیان داشت : اکنون ساختمان و بخش عمده تجهیزات این بیمارستان احداث و آماده سازی  شده که هفتمین بیمارستان در نوع خود در جهان  و در غرب آسیا بی نظیر است.

صالحی گفت : این بیمارستان با استفاده از جدیدترین روش ها و تجهیزات پزشکی از سال آینده به درمان بیماران سرطانی خواهد پرداخت .

معاون رییس جمهوری بیان داشت : اکنون نیروهای انسانی  متخصص مورد نیاز این بیمارستان در خارج از کشور در حال فراگیری آموزش های ویژه هستند ضمن آنکه طیف وسیعی از سرطان ها در بیمارستان یون درمانی کشور در کرج درمان خواهند شد.

وی یادآورشد : در زمان حاضر سه روش برای درمان سرطان ها در جهان متداول است که شامل جراحی ، شیمی درمانی و پرتودرمانی است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت : در شیوه پرتودرمانی های متداول آسیب جدی به بافت های بدن انسان وارد می شود اما در روش های به کار گرفته شده با استفاده از تجهیزات نوین بیمارستان یون درمانی کرج ، این آسیب ها را نخواهیم داشت.

وی بیان داشت : سال آینده با تکمیل تجهیزات و به کار گیری نیروی انسانی متخصص ، بیماران سرطانی در این بیمارستان پذیرش و درمان خواهند شد. 

معاون رییس جمهوری از همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و استانداری البرز برای ساخت این بیمارستان قدردانی کرد.

روش یون درمانی یکی از مدرن ترین روش های موجود در جهان برای درمان سرطان به حساب می آید.در این روش ذرات پروتون با سرعتی بیشتر از سرعت نور در جهت تخریب بافت های سرطانی به کار گرفته می شود و مزیت آن نسبت به روش های دیگر درمان سرطان، جلوگیری از آسیب به بافت های سالم و از بین بردن دی ان ای سلول های سرطانی است .این طرح یکی از بزرگترین طرح های ملی است که با همکاری چند کشور جهان دنبال شده است و نمونه آن تنها در 6 کشور وجود دارد و امروز مرحله آزمایش تجهیزات انجام خواهد شد و تا سال آینده آماده پذیرش بیمار می شود.

کدخبر: 155