یکشنبه، 10 مرداد 1400 - 18:13

گام به گام با قانون(1 )

آیا می توان انباری را به غیر از ساکنان آپارتمان فروخت؟

این هفته به یکی از سوالات متداول در بین آپارتمان نشینی خواهیم پرداخت که امیدواریم مورد توجه واقع شود

باید گفت عموما مالک آپارتمان نمی‌تواند آپارتمان خود را به یک شخص بفروشد و پارکینگ یا انباری آن را که معمولاً در سند تفکیکی دارای پلاک جداگانه‌ای نیست به شخص دیگری انتقال دهد و طبق قانون تملک آپارتمان‌ها و آیین‌نامه اجرایی آن، انباری یا پارکینگ جزو قسمت‌های مشترک آپارتمان نیست و از قسمت‌های اختصاصی آپارتمان محسوب می‌شود چون پارکینگ یا انباری، از لوازم و ملحقات آپارتمان است، نمی‌تواند مالک مستقل داشته باشد بنابراین فروش انباری یا پارکینگ با روح قانون تملک آپارتمان‌ها که از قواعد آمره است، سازگاری ندارد.
در صورتی که به طور مثال، خریدار آپارتمان راضی شده باشد که آپارتمان را بدون پارکینگ یا انباری معامله کند، باز هم مالک نمی‌تواند آن‌ها را به غیر از مالکان آن مجموعه بفروشد.
در صورت فروش به غیر چنانچه مبایعه‌نامه عادی باشد، این عمل دارای اثر قانونی نیست و اگرمبایعه‌نامه رسمی باشد، مالک یا مالکان سایر طبقات به‌عنوان ذی‌نفع می‌توانند بطلان این معامله را از دادگاه خواستار شوند.
با توجه به این موارد، باید گفت که این کار امکان عملی ندارد و مستلزم ایجاد مزاحمت برای مالکان و متصرفان سایر طبقات و تجاوز به حقوق آن‌ها محسوب می‌شود. باید گفت مالک آپارتمان نمی‌تواند آپارتمان خود را به شخصی بفروشد و در عین حال پارکینگ یا انباری آن را که معمولاً در سند تفکیکی دارای پلاک جداگانه‌ای نیست، به دیگری انتقال دهد.


بهار داریان کارشناس ارشد حقوق خصوصی/مشاور حقوقی/مدرس دانشگاه
مدیر دپارتمان حقوق جی5

کدخبر: 166

نویسنده: بهار داریان کارشناس ارشد حقوق خصوصی/مشاور حقوقی/مدرس دانشگاه مدیر دپارتمان حقوق جی5