دوشنبه، 11 مرداد 1400 - 08:03

معاون قضایی پیگیری پرونده های خاص دادگستری خبرداد:

کاهش 23 درصدی سرقت به عنف در استان البرز

سومین جلسه قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی استان و جمعی از روسای پلیس های تخصصی در دادگستری کل استان البرز با محوریت بررسی دستاوردها و روند فعالیت قرارگاه برگزار شد.

برخورد قاطع در انتظار زورگیران اتوبان تهران-کرج/ کاهش سرقت به عنف در استان البرز

244 سال حبس در 18 پرونده
آیین باور - جواد یاوری، معاون قضایی رئیس کل در امورپیگیری پرونده های خاص دادگستری کل و دبیر قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز  گفت: از ابتدای تشکیل قرارگاه بیش از 820 پرونده مورد رصد قرار گرفته که شامل پرونده های کشف شده و نشده است که در این خصوص تنها در 18 پرونده مجموعا بیش از 244 سال حبس و 46 میلیارد تومان جزای نقدی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: تلاش‌های دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، اجرای طرح‌های ضربتی دستگیری سارقان، محدودیت در اعطای مرخصی برای سارقان و جرایم خشن، اعمال حداکثری ظرفیت‌های قانونی و بازتاب رسانه‌ای اقدامات انجام شده در خصوص مجرمان خاص از عوامل مهم کاهش 23 درصدی سرقت به عنف در استان است.
در این نشست اجرای طرح جمع آوری موتورسیکلتهای فاقد پلاک، بررسی تشکیل واحد جلب محکومان جرایم خاص، اجرای طرح جمع‌آوری سلاح، برنامه‌ریزی برای اجرای طرح های ویژه سارقان مقرون به آزار موتورسیکلت سوار و سارقان محورهای مواصلاتی و برنامه ریزی به منظور اجرای طرح‌های ویژه شناسایی و دستگیری اراذل و اوباش نوظهور از موارد مطرح شده و مصوب بود.
در پایان این نشست محمدباقر سرابی، رئیس شعبه 13 دادگاه تجدیدنظر، اسماعیل طاهرنژاد مستشار دادگاه تجدیدنظر، وحید چگینی بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب و محمد عنبری بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب کرج به عنوان قضات شعب ویژه رسیدگی به پرونده های قرارگاه و سرهنگ محمدنادر بیگی رئیس پلیس آگاهی استان، سرهنگ زارع و سروان حامد اسلامی از پرسنل نیروی انتظامی استان مورد تقدیر رئیس کل دادگستری البرز قرار گرفتند.

در این نشست حسین فاضلی هریکندی با اشاره به رویکرد رئیس قوه قضائیه در خصوص تعامل با مجموعه های انتظامی و امنیتی، گفت: یکی از محورهای مهم مورد تاکید در دوره ریاست جدید قوه، بازنگری در نحوه تعاملات مابین مجموعه های انتظامی و امنیتی با قوه قضائیه به منظور انجام بهتر ماموریت‌ها و حفظ حقوق مردم است.
وی با اشاره به ابتکار تشکیل قرارگاه مقابله با جرایم خاص در استان البرز در سال گذشته متذکر شد: در این قرارگاه تاکنون با تعاملات دو مجموعه قضایی و انتظامی استان، توفیقات بسیار مهمی در حوزه ماموریت‌های دادگستری و نیروی انتظامی استان به دست آمده است.

رصد 820 پرونده توسط قرارگاه
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با اشاره به رصد 820 پرونده توسط قرارگاه از زمان تشکیل آن بیان کرد: در نتیجه اقدامات مشترک دادگستری و نیروی انتظامی استان، دستاورد مهم کاهش 23 درصدی سرقت به عنف را در استان داشتیم.

بازداشت عوامل زورگیری خشن در اتوبان
وی با اشاره به حادثه سرقت به عنف با استفاده از سلاح در اتوبان تهران-کرج و بازتاب آن در فضای مجازی متذکر شد: متهمان با دستورات قاطع قضایی و تلاش شبانه روزی پلیس آگاهی استان بازداشت شدند و اقدام انجام شده با توجه به اینکه با استفاده از سلاح سرد و گرم و موجب ارعاب شده در صورت وجود شرایط لازم می‌تواند از مصادیق محاربه موضوع ماده 279 قانون مجازات اسلامی محسوب شده و به همین جهت به اتهام این اشخاص به صورت ویژه، با قاطعیت و سرعت لازم در دادگستری کل استان رسیدگی خواهد شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اجرای طرح‌های مقابله با سرقت و مالخران توسط نیروی انتظامی تصریح کرد: قضات و پلیس آگاهی نباید در تحقیق و رسیدگی به پرونده‌های سرقت تعجیل کنند و به دنبال کشف سرقت‌های مشابه متهمان باشند که می‌تواند جنبه پیشگیرانه نیز داشته باشد.
وی با اشاره به عزم قوه قضائیه در دوره جدید برای تعامل و هم افزایی بیشتر مجموعه‌های قضایی و انتطامی در راستای تحقق امنیت تصریح کرد: این تعامل در استان البرز در سطح عالی جریان دارد و امیدواریم با مرتفع شدن برخی موانع شاهد افزایش سطح امنیت در استان باشیم.

ضرورت اجرای طرح‌های ضربتی در خصوص باند فیوج
حسن مددی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز با تاکید بر اجرای طرح‌های ضربتی در خصوص باندهای فیوج، تصریح کرد: اجرای طرح های متعدد در این زمینه می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از ارتکاب جرایم مختلف داشته باشد.
وی خواستار در اولویت قرار داده شدن طرح های پیشگیرانه در قرارگاه شد و گفت: پایش تصویری شهر کرج یکی از موضوعات مهمی است که متاسفانه برخی دستگاه‌های در این زمینه کوتاهی می‌کنند که ضرورت دارد دستگاه های متولی، تحقق این مطالبه را پیگیری کنند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اشاره به عدم رعایت الزام های امنیتی در ساخت و سازها، خواستار الزام و ابلاغ مصادیق و معیارها توسط شهرداری و نظام مهندسی استان شد و بیان کرد: اتاق اصناف نیز باید با ملزم کردن صنوف به نصب تجهیزات امنیتی در این زمینه اقدام کند.
در این نشست سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی استان البرز اهتمام دستگاه قضایی در تشکیل جلسات و پیگیری مصوبات قرارگاه را بسیار ارزشمند دانست و گفت: این تعامل و اجرای طرح‌های ضربتی منجر به ایجاد رعب و وحشت برای مجرمین و ایجاد امید برای مردم شده است.
وی در این نشست خواستار پیگیری موضوع سرقت لوازم ادارت برق و مخابرات توسط دستگاه های خدمات رسان شد و همچنین لزوم برنامه ریزی برای ساماندهی سگ گردانی را درخواست کرد.

 

کدخبر: 169