شنبه، 22 اردیبهشت 1403 - 20:18

روز جهانی پرندگان مهاجر:

تالاب فصلی صالحیه، میزبان ۱۲۰ گونه پرنده است

تالاب صالحیه تنها تالاب البرز است که آب ورودی آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود

آیین باور-  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: اکنون پهنه آبی  تالاب فصلی صالحیه در محدوده شهرستان نظرآباد میزبان و محل زندگی حدود ۱۲۰ گونه پرنده است.

" مجید درگی" روز شنبه به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر (۲۲ اردیبهشت ماه )افزود: همه ساله این تالاب میزبان پرندگانی مهاجری همچون پلیکان، لک لک سیاه، فلامینگو، حواصیل، اگرت، آنقوت، تنجه، اردک سبز، غاز خاکستری و درنای خاکستری است.

وی بیان کرد: تعدادی از پرندگان بومی استان البرز هستند که در اطراف تالاب صالحیه زیست می کنند.

از سال 2006 هر ساله دومین شنبه ماه می که امسال مصادف است با 18 اردیبهشت، به نام روز جهانی پرندگان مهاجر شناخته می‌شود. هدف از این نامگذاری و برنامه‌هایی که به این مناسبت تدارک دیده می‌شود تأکید بر مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است.

برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور آگاه کردن مردم به درک اهمیت حضور پرندگان در محیط‌های طبیعی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت فعال در شناخت و حفاظت از پرندگان مهاجر است.در این روز می‌توان انتظار داشت که سازمانهای رسمی و تشکل‌های مردم نهاد در سراسر دنیا، فعالیت‌ها و برنامه‌هایی را طراحی و اجرا کنند تا ضمن افزایش آگاهی عمومی، به حفاظت از این پرندگان و زیستگاه آنان کمک شود. 


همه پرندگان مهاجر در چرخه زندگی خود به آب و زیستگاه‌های مرتبط با آن متکی هستند. دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، نهرها، برکه‌ها، تالاب‌ها و اراضی ساحلی، دشت‌ها و حتی مناطق کویری برای تغذیه، آشامیدن، لانه‌سازی و نفسی تازه‌کردن در طول مهاجرت‌های طولانی ضروری هستند. با این‌حال، منابع آبی کره زمین در وضعیت مطلوبی قرار ندارند، و در نتیجه حیات بسیاری از گونه‌ها و نه‌تن‌ها پرندگان مهاجر با تهدید جدی روبه‌رو است. از سال ۲۰۰۶ هر ساله دومین شنبه ماه می‌که امسال مصادف است با ۲۲ اردیبهشت، به نام روز جهانی پرندگان مهاجر (World Migratory Bird Day) شناخته می‌شود. هدف از این نامگذاری تأکید بر مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر و آگاه کردن مردم به درک اهمیت حضور پرندگان در محیط‌های طبیعی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت فعال در شناخت و حفاظت از پرندگان مهاجر است.

صالحیه یا قارپوزآباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان البرز ایران است.

بنابر مصوبه وزارت کشور در تاریخ ۵ آبان ۱۳۸۷، نام روستای «قارپوزآباد» از توابع دهستان احمدآباد بخش مرکزی شهرستان نظرآباد در استان البرز به روستای «صالحیه» تغییر یافت. 

فرودگاه آزادی در نزدیکی روستای صالحیه قرار دارد. همان جایی که علی رغم تبلیغات فراوان برای تبدیل شدن به فرصت گردشگری تجاری خود یک تهدید برای تالاب و پرندگان مهاجریست که هر ساله در تالاب قرار دیدار دارند و پرندع نگری را ترویج می کنند. شاید اینجا محل تلاقی گردشگری تفریحی از نوع تجاری و گردشگری طبیعی از نوع پرنده نگری و زیست محیطی باشد.

این روستا در دهستان احمدآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۱٬۶۷۴ نفر (۴۹۵ خانوار) بوده‌است

تالاب صالحیه تنها تالاب البرز است  و آب ورودی آن از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود. وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع شده است. این تالاب در فصل بهار استراحتگاه حداقل ۴۵ گونه از پرندگان مهاجر است.

 در حال حاضر این تالاب که تا سال گذشته کاملا خشک شده بود به برکت بارش ها آبی دارد و رخی نموده است . از دلایل خشکی این تالاب می‌توان استفاده آب رودخانه کردان برای مصارف کشاورزی در تابستان و نرسیدن آب به این تالاب اشاره کرد.یکی دیگر از دلایل خشک شدن تالاب صالحیه، کانال‌کشی‌هایی است که در محدوده آبریز این تالاب انجام شده است.

 این کانال‌ها پیش از تشکیل استان البرز احداث شده و بخشی از آن در محدوده استان قزوین قرار دارد. با این حال به نظر می‌رسد کسی از علت احداث این کانال‌ها خبر ندارد، بطوریکه فرماندار نظرآباد نیز این موضوع را تأیید کرده است .

صالحیه یا قارپوز آباد کجاست؟

روستای صالحیه در نزدیکی شهرستان نظرآباد و حدفاصل بین شهر آبیک و فرودگاه آزادی واقع شده است.

مسیر دسترسی به صالحیه:

اگر از جاده قدیم تردد می کنید: استان البرز- انتهای شهر هشتگرد – بلوار ورودی شهر نظرآباد – جاده ای هم جوار با پایگاه سپاه – چشمک زن اول سمت راست – چشمک زن دوم سمت راست ،  تابلوی روستای صالحیه و فرودگاه آزادی یا شهرهشتگرد را به سمت شهر آبیک ترک کنید. داخل شهر آبیک میدانی به نام معلم را به سمت چپ یعنی جنوب جغرافیایی بپیچید تا تالاب مسیری مستقیم است که دو طرف آن زمینهای کشاورزی است ، آسفالته است و خلوت و شما این فرصت را دارید که دشتی بی انتها را مقابل خود ببینید که اگر هوا مناسب و آسمان آبی باشد تا اشتهارد مقابل چشمان شماست. 

در تالاب قارپوز آباد یا صالحیه چه خواهید دید؟

تالاب فصلی روستای صالحیه پرندگان نادری همچون دورنا، لک‌لک سیاه و پلیکان سفید پیش چشمان شما هستند. از گونه های دیگری که در این تالاب مشاهده شده اند می توان به انواع کاکایی، انواع حواصیل، فلامینگو، آنقوت اشاره کرد.

پل سنگی قدیمی سه دهنه و نیزار و علفزاری زیبا پیش رویتان قرار دارد. . این تالاب در ایام نوروز و آغاز فصل بهار به عنوان یک منطقه‌ی گردشگری  در استان البرز شناخته می شود.

متاسفانه تردد گردشگران با خودرو و با سر و صدای زیبا شانس دیده شدن پرندگان پرشمار را برای شما سخت خواهد کرد. بهتر است در اواسط هفته به این منطقه سفر کنید که خلوت باشد . ساکت گوشه ای بنشینید و به صدای پرندگان گوش بسپارید . اگر اصول پرنده نگری را رعایت کنید حتما شانس دیدن پرندگان زیبا را خواهید داشت به ویژه اگر دوربین مخصوص همراه ببرید. 

در فاصله ای نه چندان دور دست کارگاهی است که سروصدا دارد و گاه کامیون هایی از آنجا تردد می کنند. که برای دوستداران طبیعت و محیط زیست خوشایند نیست . اما همه اینها مانع نمی شود که شما از فرصت سرزدن به تالاب محروم شوید.کدخبر: 1690