دوشنبه، 24 اردیبهشت 1403 - 19:57

مروری بر حوزه گردشگری استان البرز

یک سال عملکرد حوزه گردشگری میراث فرهنگی استان البرز چه نمره ای می گیرد؟

آیین باور -مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز از صدور ۶۸ موافقت اصولی برای ساخت تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری بیش از 7 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی حدود 2800 نفر در سال ۱۴۰۲ خبر داد که نیاز به همکاری دیگر دستگاه‌های مرتبط برای صدور مجوز ساخت دارد. 

 رحیم خاکی گفت: این موافقت اصولی‌ها برای 16 بوم گردی‌،  8 هتل، 3 واحد پذیرایی سنتی، 27 مجتمع گردشگری، 9 کمپینگ بهداشتی، یک محوطه روستایی و گردشگری ، یک هتل بیمارستان، یک هتل آپارتمان، یک اقامتگاه سنتی و یک مجموعه  گردشگری سلامت صادر شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز افزود:  برای گسترش زیرساخت‌های اقامتی و گردشگری در استان البرز این اداره کل همکاری خوبی با سرمایه‌گذاران در زمینه صدور موافقت اصولی به خصوص در زمینه اقامتگاه بوم گردی، هتل، هتل آپارتمان مجتمع‌های گردشگری اقامتی و ... دارد و  تعداد زیادی از موافقت‌اصولی‌ها در این زمینه است. 

او با اشاره به وجود ۱۰۹ واحد پذیرایی شامل ۹۱ واحد پذیرایی بین راهی و ۱۸ واحد پذیرایی سنتی دارای مجوز از اداره کل میراث فرهنگی گفت: امسال 22 پروانه واحد‌ پذیرایی در استان صادر و تمدید شده و همچنین 38 پروانه در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی صادر و تمدید شده است. 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز تعداد بازدید‌های نظارتی از تأسیسات گردشگری در سال 1402 را 2432 مورد برشمرد و افزود: از این تعداد 1512 مورد بازدید مربوط به واحدهای پذیرایی، 781 بازدید از واحدهای اقامتی و 139 بازدید از دفاتر خدمات مسافرتی برای بررسی ارائه خدمات بهینه به گردشگران صورت گرفته است.

به گفته او 67 کمیسیون رسیدگی به شکایات حوزه گردشگری تشکیل و اقدامات متناسب از جمله تذکر، اخطار، تعلیق و یا لغو مجوز صورت گرفته است. 

خاکی با اشاره به اینکه 48 طرح گردشگری در سال1402 برای دریافت تسهیلات معرفی شده و گفت:  مبلغ این طر‌ح‌ها دو هزار و 756 میلیارد ریال که در زمینه تأسیسات گردشگری دفاتر خدمات مسافرتی، مجتمع‌های گردشگری، واحد‌های پذیرایی سنتی و... است. 

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز در سال 1402 مبلغ 336 میلیارد ریال تسهیلات در زمینه گردشگری پرداخت شده که بخشی از آن مربوط به بودجه 1401 بوده است.

او با اشاره به استقبال خوب علاقه‌مندان به فعالیت در حوزه گردشگری از دوره‌های آموزشی گفت: در سال 1402 بیش از 400 نفر در آزمون های جامع دوره های آموزشی کوتاه مدت گردشگری که در دو نوبت در البرز برگزار شده، شرکت کرده‌اند. علاوه بر این بیش از 190 نفر از دوره های زیر 30 ساعت گردشگری بهره مند شدند. همچنین سمینار آموزشی گردشگری برای دهیاران و فعالان این حوزه نیز برگزار شد.

خاکی با بیان اینکه سال گذشته جشنواره‌های مختلف گلابگیری، خوراک سنتی، شیرینی پزی، جشنواره گیلاس، جشنواره عسل، جشنواره گردو و خرمالو  و سایر رویدادها و نمایشگاه‌های گردشگری و صنایع‌دستی در استان برگزار شده، گسترش گردشگری رویداد محور در کنار دیگر جنبه‌های گردشگری را دارای اهمیت بسیار بالایی عنوان کرد و افزود: این امر می‌تواند به پویایی اقتصاد به خصوص جوامع محلی و روستاهایی که ظرفیت‌برگزاری رویدادهای گردشگری کشاورزی را دارند بیانجامد. 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز بازاریابی و تبلیغات را در کنار فراهم کردن زیرساخت‌ها بخش مهمی در جذب گردشگران عنوان کرد و گفت: معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان البرز امسال در قالب‌های مختلفی از جمله نصب بیلبوردها و بنرهای معرفی جاذبه‌های البرز در محور‌های مواصلاتی، توزیع اقلام تبلیغاتی و کیو آر کد معرفی جاذبه‌های گردشگری استان در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و همچنین فضای مجازی انجام شده است. 

او حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری را یکی از اهداف و رسالت‌های اداره کل عنوان کرد که در این زمینه اقدامات مورد نیاز انجام می‌شود.

کدخبر: 1708