پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1403 - 23:21

رییس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج :

بزرگترین مشکل قطار شهری دپو است

چهار ماه دیگر خط متروی کرج به ۱۲ کیلومتر خواهد رسید

آیین باور بعدازظهر امروز پنج شنبه معاون حقوقی رئیس جمهور با همراهی استاندار البرز و اصحاب رسانه از ایستگاه 45 متری گلشهر قطار شهری کرج بازدید کرد. در این بازدیدرییس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج ضمن شرح وضعیت موجود از مشکلات فنی و ملزوماتی سخن گفت که برای اتمام کار و آینده این پروژه ضروری است.

وی به معاون ریاست جمهوری گفت: برای اینکه در صورت نیاز به تعمیرات رام ها با تریلی به تهران فرستاده نشوند باید دپوی خود را داشته باشیم . توان تعمیر در کرج وجود دارد اما فضای آن موجود نیست . برای حل اختلافاتی که مانع کار است نیازمند ورد و حمایت شما هستیم.

کوزه کنانی با اشاره به اینکه در صورت تکمیل ایستگاه‌های میانی، طی چهار ماه آینده خط متروی کرج را به ۱۲ کیلومتر خواهیم رساند، افزود: با توجه به اینکه تعمیر رام‌های قطار در اولویت ما قرار دارد و پیگیری‌های لازم بدین منظور در حال انجام است و تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا از راه‌های مختلف، رام‌های قطار را اجاره یا خریداری کنیم.

رئیس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج با اشاره به تخصیص ۶۰۰ میلیارد تومان و نیز یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این زمینه طی دو مرحله بیان کرد: در حوزه مالی با مشکلی مواجه نیستیم و پروژه در حال پیشرفت است و در حال حاضر رکورد ساخت ایستگاه را از آن خود کرده‌ایم که نمود آن با تکمیل ایستگاه متروی شهید سلطانی تا ماه آینده خود را نشان خواهد داد.

کوزه کنانی با تاکید بر تلاش برای راه اندازی هرچه سریع‌تر ایستگاه شهید سلطانی و با بیان اینکه با بهره برداری از این ایستگاه ۵۰ درصد از بار ترافیکی کاهش می‌یابد، اظهار کرد: در دوره ششم شورای شهر تمام تلاش ما بر آن است که شهر من نفس بکشد. تاکنون موفق شده‌ایم به صورت ماهانه یک و نیم کیلومتر از مسیر مترو را راه اندازی کنیم که آن را مدیون شورای شهر، شهرداری و مردم هستیم.

رئیس سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری کرج با اشاره به تلاش برای تأمین تجهیزات، ماشین‌های ریلی کمکی و موارد مربتط با الکترومکانیکال و با بیان اینکه قطار شهری کرج یکی از بهترین متروهای کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: تلاش ما بر آن است تا در مرحله اول دو تا سه رام قطار تهیه و اضافه کنیم و در فازهای بعدی رام‌های قطار تا هفت واگن برسانیم.

وی با اشاره به اینکه نیازمند محل دپو هستیم تا بتوانیم از طریق توافق با دانشگاه خوارزمی، تعمیرات رده بندی قطارها را در آن انجام دهیم، مطرح کرد: طی پنج ماهه اخیر موفق شده‌ایم ۷۵ هزار مترمکعب بتن ریزی انجام دهیم که تاکنون در کشور بی نظیر بوده است. هر مترمکعب مترو به حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلوگرم آرماتور نیاز دارد که این امر با همدلی انجام شده تا مشکل تأمین مصالح نداشته باشیم.

خلیل کوزه کنانی  در حاشیه بازدید  ساعت کاری مترو در بهره برداری آزمایشیرا از ۱۱ الی ۱۴ به فاصله ۲۰ دقیقه اعلام کرد .

مجتبی عبدالهی استاندار نیز در بازدید از مجتمع تعمیرگاهی قطار شهری کرج که مدتی است به دلایل حقوقی با برخی از نهادهای وابسته به دولت، احداث آن متوقف شده است، درباره نحوه عجیب قرار دادن واگن های مترو (قطار شهری کرج) در داخل تونل ها گفت: به دلیل اینکه قطار شهری کرج پارکینگ نداشت، مجبور شدیم در نزدیکی چهار راه طالقان سقف تونل های را شکافته و واگن ها را از آنجا به داخل تونل بیاوریم.

استاندار البرز گفت: برای آنکه بتوانیم خط متروی کرج را راه اندازی کنیم، سقف تونل ها را شکافته و با جرثقیل این واگن ها را داخل تونل گذاشتیم.

وی افزود: هنگامی که قطار و واگن های قطار شهری کرج در تهران تعمیر شد، و تحویل گرفتیم با ریل به خط 5 منتقل کرده و در این مسیر هر کدام از واگن ها را باز کردیمکدخبر: 1718