شنبه، 29 اردیبهشت 1403 - 14:01

روز جهانی فشارخون؛

بیش از 1 میلیون البرزی تست فشار خون انجام دادند

با اندازه گیری فشارخون و کنترل آن عمری طولانی و باکیفیت داشته باشیم

 دکتر معصومه جودکی معاون بهداشت دانشگاه: پرفشاری خون که قاتل خاموش هم نامیده میشود، مهمترین و اولین عامل خطر بیماری های قلبی عروقی است که قابل پیشگیری و درمان است . 

  بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‏های غیرواگیر در سال 1400 در کشور حدود 32 درصد از افراد 18 سال و بالاتر فشارخون بالا داشته اند که نزدیک به 40 درصد از بیماری خود اطلاع نداشته اند و نزدیک به 60 درصد هم فشار خون کنترل شده داشته اند. بر اساس نتایج همین پیمایش در استان البرز حدود 29 درصد  از افراد 18 سال و بالاتر فشارخون بالا داشته اند که نزدیک به 43 درصد از بیماری خود اطلاع نداشته اند.

  در سال گذشته پویش ملی سلامت به منظور بررسی ابتلای افراد بالای 18 سال به پرفشاری خون و دیابت در کشور و همزمان در البرز انجام شد که طی آن در استان یک میلیون و چهارصد هزار نفر بررسی شدند که 89 هزار نفر دارای سابقه فشارخون بالا، نزدیک به 345 هزار نفر در مرحله پیش فشارخون بالا و بیش از 20 هزار نفر هم مشکوک به فشارخون بالا بودند. 

 بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2019 فشارخون بالا حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر از افراد 30 تا 79 سال در جهان را تحت تاثیر قرار داده است. نزدیک به نیمی از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند و فقط یک پنجم این بیماران فشارخون کنترل شده دارند. در همین سال نزدیک به 10.8 میلیون نفر در جهان بر اثر مشکلات مرتبط با فشارخون بالا جان خود را از دست داده اند. 

  شعار روز جهانی فشارخون "فشارخون خود را دقیق اندازه ‏گیری کنید و با کنترل آن طولانی تر زندگی کنید" می باشد که پیام آن "با اندازه گیری مقدار فشارخون خود و کنترل آن عمری طولانی و باکیفیت داشته باشیم" انتخاب شده است. 

  اندازه ‏گیری منظم فشارخون (حداقل یک بار در سال) و اطلاع از میزان فشارخون، تغذیه سالم، فعالیت بدنی منظم (حداقل نیم ساعت در روز و سه روز در هفته)، کاهش مصرف نمک، مدیریت استرس و خشم و نهایتا پایبندی به درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا مهمترین راه های پیشگیری و درمان بیماری فشارخون بالا می باشد. 

 وی از البرزنشینان خواست به منظور اندازه گیری فشارخون به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت نزدیک محل زندگی خود مراجعه نمایند.


کدخبر: 1733