پنجشنبه، 17 خرداد 1403 - 13:43

مدیرعامل آب منطقه ای البرز:

99 درصد چاه آب کشاورزی هوشمند است

با هدف مدیریت مصرف آب طی سه سال گذشته کنتورها هوشمند شدند.

آیین باور  - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز گفت: پیش از این چاه‌ها با همکاری شرکت برق استان دارای انشعاب برق شده اند.

نجفیان گفت: طرح هوشمند سازی چاه‌های مجاز کشاورزی با هدف مدیریت مصرف آب به اجرا در آمده و مزارع کشاورزی و باغ‌ها به فراخور نیاز سهمیه آب دریافت می‌کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای البرز افزود: هوشمند سازی چاه‌های آب موجب شده تا به صورت برخط و لحظه‌ای میزان مصرب آب کشاورزی در سطح استان اندازه گیری شود؛ بهره بردارانی که بیش از حد مجاز آب مصرف کنند، برق چاه‌های آن‌ها قطع خواهد شد.

صدور پروانه برای حدود سه هزار حلقه چاه

نجفیان گفت: اکنون سه هزارو۱۰۰ حلقه چاه کشاورزی استان البرز دارای شرایط لازم برای برخورداری از دریافت مجوز، انشعاب برق و کنتور هوشمند هستند که طرح ساماندهی آن‌ها در دست اقدام است؛ میزان برداشت آب این چاه‌ها بین ۱۰ تا ۳۰ لیتر در ثانیه است.

وی بیان کرد: زمان حفاری حدود ۲ هزار و ۲۰۰ حلقه از این چاه‌ها مربوط به قبل از سال ۱۳۸۵ است که در قالب یک طرح مشخص مجوز دریافت می‌کنند؛ ۹۰۰ حلقه چاه دیگر (چاه جدید) نیز مراحل اداری دریافت مجوز آن‌ها تمام شده و امسال انشعاب برق و کنتور هوشمند به آن‌ها واگذار می‌شود.

انسداد بیش از یک هزار حلقه چاه غیر مجاز

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز با بیان اینکه سال گذشته یک هزارو۱۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در این استان مسدود شد، گفت: امسال انسداد حدود ۲ هزار حلقه چاه دیگر هدفگذاری شده است.

گفتنی است طبق آمار رسمی شرکت آب منطقه‌ای البرز تعداد چاه‌های غیرمجاز این استان در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۲ هزار حلقه بود که اکنون به پنج هزار و ۸۰۰ حلقه کاهش یافته است؛ همچنین تعداد چاه‌های مجاز کشاورزی، صنعتی و آب آشامیدنی این استان پنج هزار و ۶۰۰ حلقه برآورد است./ ایرنا

 

طرح تعادل بخشی سفره‌های زیر زمینی استان البرز با هدف تقویت این سفره‌ها در قالب اجرای پروژه‌های تغذیه مصنوعی دشت ها، انسداد چاه‌های غیرمجاز، کنترل اضافه برداشت از چاه‌های مجاز با هوشمند سازی آن‌ها و فرهنگسازی میزان مصرف از سه سال پیش به اجرا درآمده است.

میزان منابع آب سطحی و زیر زمینی استان البرز یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است که حدود ۹۰ درصد این منابع آبی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود./ ایرنا


کدخبر: 1775