چهارشنبه، 23 خرداد 1403 - 18:07

۱۵ هزار آموزش رایگان صنایع دستی

بهره مندی بیش از ۱۵ هزار البرزی از آموزش های صنایع دستی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز گفت: تا کنون بیش از ۱۵ هزارو ۲۰۰ نفر از آموزش‌های رایگان صنایع‌دستی بهره‌مند شده اند.

رحیم خاکی ادامه داد: آموزش علاقه‌مندان در شهرستان‌های استان انجام می‌شود و هنرآموزان گواهینامه مهارت از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز دریافت می‌کنند.

خاکی با اشاره به اینکه تاکنون ۳ هزار و ۳۷۸ زندانی در استان از آموزش‌های صنایع دستی بهره مند، شده اند، گفت: آموزش زندانیان به صورت رایگان صورت ارائه می شود تا با یادگیری مهارت‌های کاربردی صنایع‌دستی بتوانند پس از آزادی به در آمدزایی برسند.

وی با اشاره به افزایش رشته‌های آموزشی صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: این آموزش‌ها از ۱۵ رشته به ۲۵ رشته در سال ۱۴۰۲ افزایش داشته است.

به گفته او هنرمندان زبردست و استادکاری در استان البرز مشغول به فعالیت هستند که آثار نفیسی تولید می‌کنند و تاکنون ۸۹ اثر هنرمندان صنایع‌دستی موفق به کسب مهر اصالت ملی شده و ۹ اثر نیز مهر اصالت بین‌المللی دریافت کرده اند.

خاکی همچنین از افزایش رشته‌های شاخص صنایع‌دستی استان به ۸۳ رشته در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: رشته‌های چوبی مانند معرق و منبت، سفال و سرامیک، تولیدات دست دوز چرمی و همچنین گلیم از جمله رشته‌هایی هستند که از بیشترین رونق در استان البرز برخوردارند.

کدخبر: 1815