چهارشنبه، 23 خرداد 1403 - 19:17

نارنجی برای هواشناسی البرز

احتمال رگبار و رعدوبرق ، تگرک ، وزش باد شدید و گرد و خاك وجود دارد.

آیین باور -دمدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از قرار گرفتن استان در وضعیت هشدار سطح نارنجي خبر داد.

 "مهدی مهرور" گفت:  تحلیل آخرین الگوهای پیش یابی حاکی از تقویت موج ناپایدار از پنجشنبه تا ابتدای هفته آینده در منطقه البرز مرکزی است که با توجه به ماهیت تندری و فعالیت محلی آن بعضی ساعات رگبار و رعدو برق پاره ای نقاط تگرگ و وزش باد لحظه ای شدید و گرد و خاک ، افزایش غبار محلی و کاهش موقت کیفیت هوا در استان مورد انتظار است .  

وی در ادامه اثر مخاطره این سامانه را آب گرفتگی موقت معابر و اختلال تردد در جاده ها ، بالا آمدن موقت آب رودخانه ها و مسیل های فصلی ، ریزش سنگ در ارتفاعات و جاده های کوهستانی ، آسیب به سازه های موقت و سست ، کاهش موقت کیفیت هوا عنوان کرد .

مهرور در پايان احتیاط در ترددهای شهری و بین شهری حین وقوع بارش های تندری و رخداد رعد و برق، خودداری از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل های فصلی و دامنه کوه ها، اطمینان از استحکام سازه های موقت و سست و رعایت نکات ایمنی در فعالیت های عمرانی ، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در کنار ساختمان های نیمه کاره ، درختان کهن سال و تابلو های تبلیغاتی، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی را ضروري دانست.

او بر ضرورت هماهنگی کامل دستگاه های امدادی و خدمات رسان، نیروی انتظامی و نیروهای مردمی در جهت مقابله با هرگونه حوادث احتمالی تاکید کرد.

مدیرکل مدیریت بحران گفت: بمنظور حفظ آمادگی و استفاده از تمام ظرفیت های ممکن، فراهم نمودن تجهیزات و پاسخگویی سریع به حوادث، کنترل، پایش و اقدامات پیشگیرانه از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

وی در ادامه افزود: بمنظور مقابله با جاری شدن سیل در رودخانه ها و مسیلهای فصلی، رعد و برق، وزش باد شدید، ریزش سنگ، رانش کوه، لغزندگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی ویاهرگونه حادثه احتمالی، بر آماده باش مراکز درمانی و پایگاههای امدادی، شرکتهای خدماتی ( آب و فاضلاب شهری روستایی، برق، گاز، تلفن همراه, ثابت و آب منطقه ای تاکید کرد.

مدیرکل مدیریت بحران گفت: شهروندان از تردد در محلهای پرخطر، اسکان، چادر زدن و توقف درحریم رودخانه ها، مکانهای مرتفع و تپه ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله ها، فنس های فلزی و پهنه های آبی و صعود به ارتفاعات خودداری کنند.

وی بر داشتن تجهیزات لازم و ضروری سفر از جمله لوازم گرمایشی، البسه، پتو، کمک های اولیه، برف پاک کن، بهمراه داشتن وسایل ارتباطی تاکید کرد.

گفتنی است تمهیدات لازم توسط جهاد کشاورزی استان و شهرستانها جهت کشاورزان، برای حفظ محصولات کشاورزی ، کنترل دما, رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداریها، دامداریها و همچنین خودداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوهها و برای جلوگیری از خسارت های ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی بعمل آید.

کدخبر: 1818