پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 12:56

رئیس سازمان محیط زیست:

آمار فضای مجازی دریاچه ارومیه کذب است

رئیس سازمان محیط زیست ‌از افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه خبرداد.

به گزارش آیین باور به نقل از، تسنیم البرز، علی سلاجقه در کرج درباره اخبار و آمار منتسب به ستاد احیای دریاچه ارومیه، درباره تراز دریاچه ارومیه واکنش نشان داد و گفت: آماری که در فضای مجازی توسط مدعیان حامی محیط زیست پخش می‌شود کذب محض بوده و آخرین آماری که دیروز اعلام شده نشان می دهد تراز دریاچه نسبت به 16 خردادماه سال 1400 افزایش یافته است.


رئیس سازمان محیط زیست ‌با بیان اینکه در حال حاضر مردم از ظرفیت‌های گردشگری این دریاچه استفاده می کنند، افزود: دریاچه ارومیه علاوه بر اینکه از آب نزولات جوی استفاده می‌کند، خود سازمان نیز در آنجا مدیریت کرده و برای اولین بار با توجه به ارتباطی که با وزارت نیرو‌ وجود داشته خوشبختانه رهاسازی‌ها انجام شده و این رهاسازی‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.


وی با اشاره به اینکه تاکنون 2.5 میلیارد متر مکعب رهاسازی آب انجام شده است، ولی من بعد با توجه به کاهش نزولات جوی و گرمای هوا و  تبخیر بالای آب دریاچه که امری اجتناب ناپذیر بوده و چرخه تبخیر چیزی عادی است ولی سطح تراز فعلا نسبت به سال 1400 بسیار مناسب است.


سلاجقه در ادامه گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه در سال 1398 که سیلاب های ناگهانی زیادی رخ داد به 3.5 تا 4 میلیارد مکعب رسیده بود.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در انتها بیان کرد: وضعیت فعلی دریاچه ی ارومیه مناسب و قابل قبول می باشد و آن روند قهقرایی جلویش گرفته شده است و این امر بیشتر مدیون کارهای عملیاتی همکاران در مجموعه سازمان بالاخص معاونت دریایی و امور تالاب ها اعم از لایروبی، رها سازی حق‌آبه‌ها، استفاده از تصفیه خانه های شهرستان های ارومیه و تبریز بوده که امیدواریم وضعیت از این نیز بهتر خواهد شد. 

کدخبر: 1819