شنبه، 26 خرداد 1403 - 16:00

بیابان زدایی ایران و چین در البرز

البرز، پایلوت اجرای طرح مشترک دانشگاه تهران و چین برای بیابان زدایی شد.

آیین باور - استاندار البرز گفت: تفاهم نامه همکاری دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی تهران و ایالت گنگسو چین با هدف بیابان زدایی و کشت در مناطق گرمسیری و بیابانی منعقد شد.

 مجتبی عبداللهی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی تهران واقع در استان البرز در خصوص بیابان زدایی و کشت در مناطق گرمسیری و بیابانی که روز شنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۳ در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، در خصوص تهیه و تدوین سند امنیت غذایی کشور، افزود: این دانشگاه تحقیقات خود را با هدف تهیه و تدوین سند امنیت غذایی کشور در سراسر ایران آغاز کرده درصدد تکمیل این سند است.

 او گفت: با توجه به تحقیقات و تجارب این ایالت در خصوص بیابان زدایی و کشت در مناطق گرمسیری و بیابانی، استان البرز بعنوان پایلوت اجرای طرح تحقیقات مشترک گنگسو و دانشگاه کشاورزی تهران مشخص شد.

عبداللهی افزود: براین اساس اقدامات و تحقیقات مشترک با هدف بیابان زدایی در البرز اجرایی می شود و به مرور به سایر نقاط کشور نیز انتقال داده خواهد شد. 

وی گفت: به طور قطع موفقیت این طرح تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت هوا، گسترش فضای سبز، کاهش ریزگردها و مناطق بیابانی و جلوگیری از تبعات افزایش بیابان ها و کانون های ریزگرد، خواهد داشت. 

استاندار البرز افزود: زمینه های این همکاری مشترک طی جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته و اکنون با افتتاح آزمایشگاه مشترک منابع طبیعی و کشاورزی مناطق خشک ایران و چین به مرحله اجرا رسیده است. 

وی گفت: این طرح از اعتبارات ویژه بین المللی برخوردار است و اجرای آن بلافاصله آغاز می شود‌.

کدخبر: 1822