یکشنبه، 03 تیر 1403 - 18:25

عضو شورای شهر

همزمانی پروژه های ترافیکی مردم را خسته کرد

بابت عوارض، ایجاد وقفه در پروژه های ترافیکی از مردم عذر می خواهم

آیین باور_نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر کرج، ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل ایجاد وقفه هایی که احداث همزمان طرح ها در مسیر زندگی و ترددشان ایجاد کرده است، گفت: ارجاع به مسئله تورم جدی ترین و اصلی ترین پاسخ ما به شهروندان است. تورم مهمترین عاملی ست که سبب شده مجموعه مدیریت شهری سعی در اجرای طرح ها در کوتاهترین زمان ممکن داشته و بکوشد از تحمیل هزینه های بیشتر به شهر و شهروندان جلوگیری کند.

او گفت:  بودجه شهرداری کرج متناسب با وضعیت تورم افزایش یافته و با رقم حدود 21 هزار میلیارد تومان در واقع همان اقداماتی قابل اجراست که سه سال قبل انجام می شد؛ تنها موردی که می تواند این معادله را تغییر دهد شیوه مدیریت درآمد و هزینه هاست. علیرضا رحیمی، با بیان اینکه جذب 100 درصدی و حتی بیش از 100 درصدی بودجه در دو سال گذشته، نتیجه تعامل خوب شهرداری و شورای اسلامی شهر بوده است،گفت: تصویب لوایح مناسب در خصوص درآمدهای پایدار و ناپایدار، اعمال بخشودگی و یا بکارگیری سیاست های تشویقی خوب در مواردی چون صدور پروانه و جرایم یا حتی برخی عوارض از دلایلی بود که به جذب کامل بودجه تعیین شده منجر شد.

وی، اثرگذاری مسئله مهمی به نام تورم را در تمام ابعاد یک جامعه مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: تورم، مقوله ای ست که اثر آن بر خانه و زندگی یکایک افراد تا پروژه های کلان شهری مشهود است و شهرداری کرج هم از این قاعده مستثنی نیست. برای مثال در حدود سال 1399 تا 1400، قیمت یک متر جدول بین 400 تا 500 هزار تومان بود اما این رقم در سال جاری به دو میلیون تومان رسیده است. رحیمی ادامه داد: قرارداد پروژه بلوار جمهوری سال 1400 با رقمی معادل 60 میلیارد تومان منعقد شد اما این رقم امسال به بیش از 300 میلیارد تومان رسیده که همه اینها موید و مبین آثار زیانبار تورم بر اقتصاد شهری و ضرورت اجرای طرح ها به ویژه طرح های عمرانی در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین مواد و امکانات است.

به گفته وی، چنان که ارقام مذکور بیش از 5 برابر افزایش یافته، بودجه هم نیازمند افزایشی متناسب بود. از این رو نمی توان گفت رقم 21 هزار میلیارد تومان برای بودجه شهرداری کرج، بودجه چشمگیری ست.

این عضو شورای اسلامی شهر، با تاکید بر اینکه مدیریت درآمد و هزینه در این میان از اهمیت بسزایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر کارهای خوبی در این عرصه انجام گرفته که از جمله آنها اجرای پنج تقاطع غیرهمسطح، راه اندازی خط ویژه، پیشرفت قابل توجه قطار شهری و بزرگراه شمالی ست.

وی اضافه کرد: اجرای طرح های عمرانی در سطح مناطق و محلات به ویژه در محلات کمتر برخوردار از جمله احداث پارک های محله ای و زمین های بازی و ورزشی نیز پیشرفت خوبی داشته است. رحیمی، احداث تم پارک ها در مناطق و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را نیز از نقاط برجسته عملکرد مدیریت شهری در دوره جدید ارزیابی کرد و ادامه داد: اگرچه در این دوره تبدیل شهر به کارگاه عمرانی به تیتر خبری رسانه ها تبدیل نشد اما به واقع این اتفاق در شهر رخ داده است.

وی افزود: در موارد بسیاری شاهد اجرای همزمان پروژه ها هستیم که حتی گاهی این همزمانی اعتراض به حق و منطقی همشهریان را نیز به دلیل ایجاد مشکلات تردد و حمل و نقل به همراه داشته است.


کدخبر: 1844