دوشنبه، 04 تیر 1403 - 14:36

البرزشناسی:

گلستانک البرز روستای ملی سفال و سرامیک شد

 شورای راهبردی روستاهای ملی صنایع‌دستی، گلستانک البرز را روستای ملی سفال و سرامیک نامید.

آیین باور_ مدیر کل میرات‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز از ثبت ملی روستای گلستانک به عنوان روستای ملی سفال و سرامیک خبر داد.


خاکی روز دوشنبه 4 تیر 1403 به خبرنگاران گفت: در جلسه شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌ دستی که به ریاست معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و حضور مدیران کل استان‌ها، فرماندار ویژه کرج، برخی نمایندگان مجلس و استادکاران صنایع‌دستی برگزار شد، پرونده هفت شهر و روستای صنایع دستی از چهار استان کشور برای ثبت ملی با توجه به معیارها و استانداردها بررسی شد.

وی افزود:گلستانک از لحاظ استاندارد‌های رشد تولید، تعداد کارگاه‌ و استادان فعال در رشته سفال و سرامیک و همچنین امکانات توسعه، آموزش و ترویج صنایع‌دستی به عنوان روستای ملی سفال و سرامیک به ثبت ملی رسید.

او گفت: البرز، این ایران کوچک از لحاظ صنایع دستی و دارا بودن هنرمندان زبده جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد به خصوص در رشته‌های مانند سفال و سرامیک استادکاران و کارگاه‌های زیادی در روستای گلستانک به فعالیت می‌پردازند. خاکی ثبت ملی روستای گلستانک را اتفاقی مبارک عنوان کرد که نه تنها به رونق کارگاه‌های صنایع دستی آن کمک می‌کند بلکه از لحاظ گردشگری نیز امتیازی برای این روستا محسوب می‌شود.

به گفته او برندسازی روستای گلستانک به عنوان روستای ملی صنایع‌دستی و شناخته شدن هر چه بیشتر آن می‌تواند این روستا را به عنوان مسیر و مقصر گردشگران داخلی و خارجی علاقه‌مند به هنر و صنایع دستی قرار دهد و موجبات رشد اقتصادی آن را نیز فراهم کند.

کدخبر: 1845