سه‌شنبه، 12 تیر 1403 - 12:09

فرماندار کرج پیشنهاد داد:

خواهرخواندگی گلستانک باروستای مشابه دیگر کشورها

فرماندارکرج درآیین گرامیداشت ثبت ملی روستای سفال و سرامیک گلستانک شرکت کرد.

آیین باور - معاون استاندار و فرماندار کرج ابراز امیدواری کرد که ثبت روستای گلستانک به عنوان روستای ملی سفال و سرامیک مقدمه‌ای برای ثبت جهانی آن باشد و گفت: برای این موضوع نیاز به تلاش هر چه بیشتر هنرمندان و صنعتگران این روستا و حمایت از فعالیت آن‌هاست.  

 یحیی رمضانی در مراسم گرامیداشت ثبت روستای گلستانک به عنوان روستای ملی سفال و سرامیک ضمن تبریک عید غدیر خم، اظهار کرد: این موضوع اتفاقی خوش یمن برای استان البرز است که در دولت سیزدهم صورت گرفت. 

 فرماندار  کرج ادامه داد: روستای گلستانک دارای کارگاه‌ها و شاغلان زیادی در زمینه سفال و سرامیک است و از  یکسال گذشته ثبت ملی این روستا پیگیری می‌شد؛ در دو ماه گذشته به اتفاق مدیر کل میراث‌فرهنگی و معاون صنایع‌دستی البرز برای دفاع علمی در جلسه بررسی پرونده روستاهای ملی صنایع دستی در وزارت میراث‌فرهنگی حضور یافتیم و روستا از لحاظ استاندارهایی چون  رشد تولید، تعداد کارگاه‌ها و استادان فعال در رشته مورد نظر، همچنین امکانات توسعه، آموزش و ترویج صنایع دستی، اشتغالزایی در رشته سفال و سرامیک و... بررسی شد. 

او با اشاره به اینکه اخیرا ثبت روستای گلستانک به عنوان روستای ملی سفال و سرامیک در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأیید و ابلاغ شد، ضمن قدردانی از معاون صنایع‌دستی کشور و تبریک به مردم و هنرمندان روستای گلستانک ابراز امیدواری کرد که این اتفاق خوش یمن، زمینه رشد حداکثری اشتغال رشته سفال و سرامیک و دیگر پیامدهای مثبت در این روستا باشد. 

رمضانی افزود: باید بزرگترین آموزش فنی، حرفه ای در رشته سفال و سرامیک، بهترین فضای نمایشگاهی و فروش این محصولات و بیشترین فعالیت بازایایی و تبلیغاتی در رشته سفال و سرامیک در گلستانک وجود داشته باشد تا به توسعه هر چه بیشتر این هنر صنعت در روستا کمک شود. 

معاون استادار البرز و فرماندار ويژه کرج با بیان اینکه اکنون نیز صادرات محصولات این روستا به برخی کشورها از جمله در حوزه خلیج فارس صورت می‌گیرد، تصریح کرد:  تلاش برای خواهر خواندگی بین روستای گلستانک با روستاهای مشابه در دیگر کشورها می تواند زمینه بالندگی بیشتر آن را فراهم کند. 

به گفته او به زودی نشست‌های تخصصی با کارگاه‌داران و هنرمندان روستا و برای دانش بنیان کردن کار، بهره گیری از تسهیلات، صیانت از کارگاه ها و  بازاریابی و صادرات آن‌ها صورت می‌گیرد، تا  زیرساخت ها برای توسعه هر چه بیشتر روستای ملی سفال و سرامیک گلستانک فراهم شود.

کدخبر: 1861