سه‌شنبه، 19 تیر 1403 - 14:13

بیش از 4 هزار تاکسی شهرداری غیبت دائمی دارند

4181 دستگاه تاکسی از 11461 دستگاه تاکسی شهرداری در سطح شهر غیبت دائمی دارند

آیین باور- علیرضا رحیمی از غیر فعال بودن بیش از چهار هزار دستگاه تاکسی با وجود استفاده از سهمیه سوخت در شهر کرج خبر داد. 

عضو شورای اسلامی شهر کرج در نطق پیش از دستور یکصد و هفتاد جلسه رسمی شورا  به عدم توزیع عادلانه فضاسازی شهری در محلات غرب و جنوب کرج اشاره کرد و گفت:  توفیقاتی در شورای ششم در باب حمل و نقل عمومی از جمله ناوگان اتوبوس،حمل و نقل ریلی،ون و تاکسی حاصل شد اما متاسفانه موانعی برای بهره برداری و تبدیل به خدمت شدن آنها وجود دارد که متاسفانه برطرف نشده است. 

 رحیمی محمودآبادی افزود: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر 314 نفر مجوز راننده صادر و 72 دستگاه اتوبوس آماده خدمت متوقف است اما تاکنون حدود52 نفر راننده جدید شناسایی شده است با توجه به تصمیم اخیر کمیسیون برنامه و بودجه جهت تسهیل در این امر باید از ظرفیتهای قانونی استانی و شورای تأمین استفاده شود تا اتوبوس‌های متوقف در پارکینگ شهرداری فعال تا کسری اتوبوس‌ها در شهر جبران شود. 

رحیمی با اشاره به هفتاد دستگاه ون که در پارکینگ متوقف و خاک می خورند،گفت: با توجه به ابلاغ دستورالعمل چگونگی بهره برداری متاسفانه به جای استفاده در برخی محلات کم برخوردار که معابری مناسب برای اتوبوس ندارند و نرخ تاکسی هم برای آنان گران است استفاده شود،همچنان در پارکینگ متوقف است.  

وی به آمار تعداد دستگاه های موجود در شهر اشاره کرد و اذعان داشت:حدود 30درصد دستگاه ها راکد هستند و از مجموع  8181 دستگاه فعال ۳۲۰۷ دستگاه به صورت گردشی و الباقی در 89 خطی تاکسی فعالیت دارند در حالی که برابر آمایش میدانی حدود ۱۱ درصد از این آمار فعالین نیز مجدداً غیر فعالند. 

نایب رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر کرج ضمن انتقاد از مدیریت شهری در غیر فعال بودن چهار هزارو یکصدو هشتادو یک دستگاه تاکسی در سطح شهر کرج بیان داشت:استفاده از سهمیه سوخت توسط دستگاه های غیر فعال،عدم همکاری لازم از سوی وزارت نفت در خصوص نصب و تعویض مخازن گاز فرسوده،عدم اجرای وظایف دستگاه های دولتی در کاهش آلودگی هوا، مسکوت ماندن عدم پرداخت سهم دولت‌ها به تامین اجتماعی بیمه رانندگان زحمتکش و بلاتکلیفی تاکسیران ها،عدم برنامه ریزی و مدیریت درست در نحوه فعالیت ناوگان و ایجاد مراکز رفاهی، راه اندازی مرکز ارائه خدمات خودرویی ویژه تاکسی و ون در شهر و ... باید در دستور شهردار محترم و مدیریت شهری قرار گیرد.

کدخبر: 1894