یکشنبه، 07 شهریور 1400 - 10:54

کوویدهزینه‌های بیمه سلامت البرز را ۸۵ درصد بالا برد

مدیر کل بیمه سلامت استان البرز : شیوع همه گیری کرونا هزینه های بیمه سلامت را در البرز، ۸۵ درصد افزایش داده است.

 
آیین باور -مدیر کل بیمه سلامت استان البرزدکتر سعید جوانشیر گفت: مقایسه چهار ماه اول امسال با مدت مشابه پارسال بیانگر  افزایش ۸۵ درصدی هزینه های درمانی  و گسترش کرونا است.

وی ادامه داد:  با توجه به گستردگی شیوع کرونا، بیمه سلامت  تعهدات و خدمات جدیدی ازجمله انجام تست «پی سی آر»  و  ‌داروهای کووید۱۹ متقبل شده  که هزینه ها را افزایش داده است.

جوانشیر با اشاره به اینکه هفته گذشته هزینه های تست پی.سی.آر نیز رایگان اعلام شد، گفت: در واقع ۳۰ درصدی که بیمار تا کنون  برای انجام این تست پرداخت می‌کرد رایگان شده است.

وی افزود: با وجود افزایش هزینه ها ، تمام بدهی های بیمه سلامت به سازمان ها و موسسات استان البرز در سال ۹۹ تسویه حساب شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان البرز خاطرنشان کرد: همچنین بدهی به دانشگاه علوم پزشکی البرز تا خرداد ماه ۱۴۰۰ و مراکز خدمات دهی سرپایی و داروخانه ها نیز تا تیر ماه ۱۴۰۰ پرداخت شد.

جوانشیر اظهارداشت: اکنون تنها مطالبات  بیمارستان های غیر دانشگاهی و خصوصی باقی مانده است که به تدریج پرداخت می شود.

این مسئول گفت: نسخ الکترونیکی نیز درحال انجام است اما معضلی که در البرز وجود دارد تعداد بالای پزشکان  طرف قرارداد با بیمه سلامت است.

وی افزود:می‌بایست تا کنون تمام پزشکان استان اقدام به صدور  نسخ الکترونیک می کردند اما اکنون نسخ نیمه الکترونیک دراستان بسیار بالا است.

جوانشیر بیان داشت: نسخ در داروخانه، مراکز تصویربرداری و آزمایشگاه الکترونیکی می شود.

مدیر کل بیمه سلامت خاطرنشان کرد: دولت مصوب کرد شورای عالی بیمه مبلغ چهارهزار تومان به داروخانه‌ها و سایر مراکز بابت نسخی که الکترونیکی نشده وداروخانه وارد می‌کند بیمه سلامت پرداخت کند.

وی تاکید کرد که بیماران  برای الکترونیکی شدن نسخ در داروخانه‌ها،‌ مراکز تصویر برداری و آزمایشگاه‌ها هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کنند.

جوانشیر یادآورشد: البته تا آذرماه سال‌جاری بر اساس قانون برنامه توسعه هرگونه پرداخت منوط به ارائه  نسخ الکترونیکی است و از آذرماه تمام اسناد بهداشت درمان کشوراعم خصوصی و دولتی باید الکترونیکی باشد که امیدواریم تا آن موقع این اقدامات انجام شود.

بیمه سلامت البرز ۴۳۹هزارو۵۱۳ نفر تحت  پوشش دارد.

کدخبر: 245