سه‌شنبه، 06 مهر 1400 - 12:13

مقدمات آزادی 61 زندانی البرزی فراهم شد

مقدمات آزادی 61 زندانی در بازدید رئیس کل دادگستری استان البرز از ندامتگاه های کرج/ مشکلات 1000 زندانی بررسی شد

آیین باور - در دیدار امروز مسئولان قضایی استان از دو ندامتگاه، مشکلات 1000 زندانی بررسی و علاوه بر آزادی 11 زندانی در این بازدید، 50 نفر دیگر با استفاده از شرایط نهادهای ارفاقی در روزهای آتی امکان آزادی خواهند داشت.


رئیس کل دادگستری استان البرز و دادستان عمومی و انقلاب کرج امروز با حضور جداگانه در دو ندامتگاه استان به همراهی 60 نفر از قضات دادسرا و محاکم به گفت و گو با زندانیان پرداخته و مشکلات آن ها را مورد بررسی قرار دادند.

حسین فاضلی هریکندی در بازدید از ندامتگاه مرکزی کرج که با همراهی جواد یاوری، معاون قضایی رئیس کل و معاون نظارت بر زندان و اجرای احکام دادگستری استان، احمد نوروزی رئیس دادگستری ساوجبلاغ و محمد امین عبدی دادستان عمومی و انقلاب ساوجبلاغ و اسماعیل جمیاری مدیرکل زندان های استان انجام شد به گفت و گوی چهره به چهره با زندانیان پرداخت.

عالی ترین مقام قضایی استان البرز در تشریح جزئیات این دیدار با اشاره به سیاست های قوه قضائیه و مقررات قانونی مربوطه مبنی بر پیگیری امور زندانیان گفت: بر این اساس قضات ناظر زندان به صورت دائم در زندان ها حضور داشته و پیگیر مسائل و مشکلات قضایی زندانیان هستند.

وی افزود: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه در دوره «تحول و تعالی» در خصوص توجه ویژه به زندانیان و امور زندان ها، امروز به همراه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان به صورت جداگانه با همراهی 60 نفر از قضات دادگستری کل استان در دو ندامتگاه استان حضور پیدا کرده و دیدار چهره به چهره با زندانیان داشتیم.

فاضلی هریکندی اضافه کرد: در این دیدار که 60 تن از قضات دادسرای کرج و قضات دادگاه و دادسرای ساوجبلاغ و تعدادی از مدیران حضور دارند عمدتا پیگیر مشکلات زندانیان این دو حوزه قضایی بودیم و در مجموع مشکلات زندانیان که عمدتا درخواست هایی از قبیل تسریع در رسیدگی به اتهامات، تقاضای برخورداری از نهادهای ارفاقی و تقاضای اعطای مرخصی و نیز مساعدت جهت اخذ رضایت از شاکیان داشتند مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد واحد شورای حل اختلاف مستقر در ندامتگاه ها، با کمک خیرین با شاکیان مربوط به این زندانیان مذاکراتی داشته باشند تا ضمن فراهم شدن زمینه پرداخت اموال شاکیان و یا توافق جهت پرداخت، موجبات آزادی این افراد فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه امروز با هزار نفر نفر از زندانیان در دو ندامتگاه استان ملاقات چهره به چهره انجام و مشکلات آن ها بررسی و دستورات لازم صادر شده است، متذکر شد: در این دیدارها مقرر شد پرونده برخی از زندانیان برای برخورداری از نهادهای ارفاقی همچون صدور حکم به آزادی مشروط و تعلیق اجرای مجازات به محاکم استان ارسال شود تا در مواردی که زندانیان فاقد سابقه کیفری موثر بوده و در مدت حضور در زندان حسن اخلاق و رفتار داشته اند و همچنین موفق به اخذ رضایت شاکیان خود شده اند، زمینه آزادی و بازگشت آنها به خانواده و جامعه فراهم شود.

عالی ترین نماینده قوه قضائیه در استان با اعلام اینکه امروز با دستور وی یازده نفر از زندانیان با استفاده از شرایط مرخصی پایان حبس آزاد شده اند گفت: علاوه بر این افراد، همچنین امکان آزادی حدود 50 زندانی دیگر با استفاده از نهادهای ارفاقی و پس از بررسی محاکم دادگستری استان فراهم خواهد شد.

کدخبر: 265