جمعه، 09 مهر 1400 - 13:58

دبیر کنگره ملی شعر «حدیث حُسن»:

استان البرز خاستگاه شعر آیینی است

به دلیل بی‌توجهی‌هایی که در سنوات گذشته به این مقوله شعری صورت گرفته ، تمرکز بر آن از دست رفته است.

دبیر کنگره ملی شعر «حدیث حُسن»بهزادی‌فر گفت: البرز خاستگاه شعر آیینی است، اما به دلیل بی‌توجهی‌هایی که در سنوات گذشته به این مقوله شعری صورت گرفته ، تمرکز بر آن در استان از دست رفته است.

البرز می‌تواند قطب شعر آئینی در کشور باشدبه گزارش خبرنگار دفاع‌پرس از کرج، «حسین بهزادی‌فر» مشاور رسانه‌ای دبیر کنگره ملی شعر «حدیث حُسن» ظهر امروز در نشست خبری اختتامیه سومین دوره این کنگره با اصحاب رسانه که در سالن جلسات حوزه هنری استان البرز برگزار شد، اظهار داشت: البرز خاستگاه شعر آیینی است اما به دلیل بی‌توجهی‌هایی که در سنوات گذشته به این مقوله شعری صورت گرفته ، تمرکز بر آن در استان از دست رفته است.

 

وی ادامه داد: شعرای بسیاری در استان البرز در این حوزه فعالیت می‌کنند که در سطح کشور صاحب نام هستند و به‌نوعی وزنه‌های شعر آیینی محسوب می‌شوند اما به دلیل بی‌توجهی‌هایی که از سوی متولیان امر صورت گرفته نیاز بود این جوشش از سوی جوانان شکل گیرد که این اتفاق در کنگره شعر حدیث حسن رخ داد.

بهزادی‌فر افزود: این کنگره سه سال پیش، توسط شعرا، علاقه‌مندان و کسانی که در حوزه شعر آیینی در کشور صاحب نام هستند پایه‌ریزی شد و امسال در آستانه اختتامیه سومین دوره از آن هستیم که با همکاری و مشارکت سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز، حوزه هنری استان، شهرداری کرج و مجمع شاعران اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.

«محمد مهرابی» رئیس حوزه هنری استان البرز نیز در این نشست، با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره ملی شعر حدیث حسن عنوان کرد: این کنگره از دو جهت حائز اهمیت است؛ اول اینکه موضوع این کنگره نمونه‌ای ندارد و تاکنون به‌صورت ویژه به امام حسن مجتبی (ع) و مظلومیت ایشان پرداخته نشده و کنگره‌ای با این ظرفیت برگزار نشده است.

 

وی ادامه داد: موضوع دوم، اهمیت شعر آیینی در البرز است که ما معتقدیم استان البرز ظرفیت بالایی در سرودن شعر آیینی دارد و می‌تواند به‌عنوان قطب شعر آیینی در کشور مطرح شود اما این ظرفیت از چشم مسئولین دور مانده و بر آن تأکید ویژه‌ای نشده است. به دنبال ثبت دبیرخانه دائمی این کنگره و اداره آن در البرز هستیم.

«هادی جان‌فدا» دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن نیز در این نشست شعر ولایی را یکی از مهم‌ترین رسانه‌های شیعه از ابتدای ظهور اسلام دانست و گفت: پیش از ظهور اسلام، شعر در فرهنگ عرب و جاهلیت به دلاوری‌های پهلوانان و برخی مسائل عاشقانه اختصاص داشت اما با ظهور اسلام و توحید، مفاهیم توحیدی، معرفتی و انسان‌ساز وارد شعر شد تا جایی که سرودن شعر ولایی مورد تأکید رسول‌الله (ص) نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: اولین کسی که در طول تاریخ، شعر را به حکمت منتسب کرد رسول گرامی اسلام (ص) بودند درصورتی‌که تا قبل از آن، شعر، نسبتی با حکمت نداشت و بیان احوالات عاشقانه و ... بود. پس از رسول مکرم اسلام نیز اهل بیت (ع) به شعر به‌عنوان یک رسانه جدی در انتقال مفاهیم نگاه می‌کردند.

 

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، واقعه عاشورا را یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ بشری از حیث تأثیرگذاری عنوان کرد و گفت: شعر بود که باعث شد هنوز پس از گذشت ۱۴۰۰ سال مردم برای امام حسین (ع) عزاداری کنند. شعر پیام‌آور اصلی عاشورا بود و شاعران بسیاری به زبان‌های مختلف برای سیدالشهدا (ع) شعر سرودند و پیام مظلومیت او و یارانش را به گوش عالم رساندند.

جان‌فدا با بیان اینکه یکی از پیام‌های بسیار مهم شعر در زمان اهل بیت (ع) این بود که حساب اهل بیت (ع) را از حکومت‌های ظالم جدا کرد افزود: با ورق زدن کتاب تاریخ درمی‌یابیم که نقش شعر در شکل‌گیری و پیروزی انقلاب را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. بسیاری از مردم در تظاهرات‌هایی که علیه حکومت شاهنشاهی انجام می‌دادند از شعر و نوحه و مفاهیم مربوط به آن‌ها استفاده می‌کردند.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، با اشاره به هنرهای ماندگاری همچون نقاشی، معماری و … در ایران اذعان داشت: هیچ هنری در تاریخ اسلام و تشیع مانند شعر در عرصه ارادت ورزی به اهل بیت (ع) و معارف وارد نشده و در واقع شعر به خاطر ویژگی‌هایی که داراست، میاندار عرصه هنرها بوده و توانسته از مرزها عبور کند.

وی شعر را مهم‌ترین عنصر هویت‌ساز ما در فرهنگ شیعی عنوان کرد و ادامه داد: برخی مردم عادی و عوام با روایات و کتاب‌ها و … سروکاری ندارند اما مخاطب شعر هستند و به‌نوعی با آن سروکار دارند و می‌توان مفاهیم فرهنگ شیعی را به‌صورت شعر به آن‌ها انتقال داد.

 

جان‌فدا با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه اگر شعر خوب باشد می‌تواند به خلوت انسان‌ها ورود کند و انسان‌ساز باشد، تصریح کرد: در دولت‌های نهم و دهم به دلیل حمایت و سرمایه‌گذاری چند نهاد مهم فرهنگی در البرز اتفاقات خوبی در عرصه شعر ولایی و مذهبی افتاد اما در دولت قبل هیچ فعالیت و حمایتی از نهادهای حاکم در این حوزه مشاهده نشد.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن، ابراز داشت: بخشی از هویت ایرانی ما هویت شیعی ماست و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند به همین دلیل بخشی از بیت‌المال و بودجه‌های فرهنگی که برای مسائل فرهنگی در نظر گرفته شده باید برای هویت شیعه هزینه شود. هیچ چیز در هویت شیعه تأثیرگذارتر از شعر نیست.

جان‌فدا تصریح کرد: در حال حاضر در کرج با فضایی روبرو هستیم که حدود هشت سال در این عرصه سرمایه‌گذاری جدی نشده و اقدام جدی نیز صورت نگرفته است. چرا نباید یک دستگاه دولتی که بودجه‌ای برای فرهنگ در اختیار دارد به این بخش از هویت شیعی بپردازد؟

وی با اشاره به شرایط موجود اقتصادی کشور، عنوان کرد: در مورد کنگره امسال نکته قابل اهمیت، سومین سال برگزاری است که با وجود شرایط مذکور در کشور، نوعی موفقیت محسوب می‌شود. در حال حاضر این کنگره در سطح کشور و در بین شاعران از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار است که این نیز برای حوزه هنری البرز دستاورد خوبی محسوب می‌شود.

دبیر کنگره ملی شعر حدیث حسن گفت: مهم این است که ما بتوانیم با کمک رسانه‌ها این کنگره را به مردم معرفی کنیم تا آن‌ها نیز در آن مشارکت معنوی داشته باشند و این کنگره ملی که به نام امام حسن مجتبی (ع) مزین شده اعتبار و آبرو و هویت فرهنگی برای شهر کرج باشد اما این مهم همکاری تمام دستگاه‌های فرهنگی و اصحاب رسانه را می‌طلبد.

جان‌فدا متذکر شد: امسال بیش از ۱۶۰ شاعر از نقاط مختلف کشور در کنگره ملی شعر امام حسن (ع) شرکت کردند و آثار ارسالی آن‌ها در سه مرحله داوری شد و از میان آن‌ها، پنج نفر به‌عنوان شاعر برگزیده و دو نفر نیز به‌عنوان شاعر تقدیری انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه‌ای که در روز یکشنبه ۱۱ مهر از ساعت ۱۸ در آستان مقدس امامزاده حسن (ع) کرج با حضور مهمانان ویژه و شاعران برگزیده کشوری برگزار می‌شود از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آید.

کدخبر: 281