شنبه، 10 مهر 1400 - 11:15

بومی سازی دو قعطه صنعتی خودرو در البرز

صنعتگران البرزی ۲ قطعه مهم مورد نیاز خودروسازی را بومی سازی کردند

مدیرعامل شرکت سالار گستر، تولید کننده قطعات خودرو گفت: با اتکا به توان متخصصان جوان کشورمان توانستیم خط تولید موتور فن توربو را برای نخستین بار در کشور راه اندازی کنیم.

لواسانی اضافه کرد: صنعت خودرو با خط تولید موتور فن توربو و فاز دوم خط تولید موتور dc شیشه بالابر خودرو در شهرک صنعتی سپهر نظرآباد به  بهره برداری رسید.

لواسانی افزود: نمونه خارجی این‌ موتور فن توربو در بازار حدود ۱۸ دلار است که ما با یک سوم قیمت آن را تولید و در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد.
او گفت: در گروه صنعتی ما بیش از ۲۵ محصول با هدف جلوگیری از خروج ارز از کشور تولید میشود.

لواسانی در ادامه به راه اندازی خط دوم تولید dc موتور شیشه بالابر اشاره کرد و‌گفت : پیش از این در شرکت روزانه ۶هزار عدد dcموتور شیشه بالابر تولید می شد که با راه اندازی فاز دوم خط تولید این میزان به ۱۰ هزار عدد در روز رسید.

هم زمان با بهره برداری از خط تولید در شرکت سالار گستر، قرارداد سه جانبه تولید و تامین موتور DC شیشه بالابر محصولات ایران خودرو با هدف تعمیق ساخت داخل خودرو و تحقق اهداف در بخش کاهش ارزبری، منعقد شد. 

این قرارداد سه جانبه، به امضای مدیران عامل شرکت‌های ساپکو، کابل خودرو سبزوار و سالارگستر رسید. 

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در حاشیه مراسم انعقاد این قرارداد، با بیان این‌که خودکفایی و استفاده از توان داخل اولویت ایران‌خودرو است، گفت: در راستای تعمیق به ساخت داخل محصولات، طرح‌های مختلفی در دو سال اخیر تعریف و اجرا شده است. 

فرشاد مقیمی از صرفه جویی ارزی ۲۲۸ میلیون یورویی در دو سال اخیر با اجرای طرح های داخلی سازی خبر داد و افزود: مسیر شکل گرفته در سال جاری نیز با هدف تحقق صرفه جویی ارزی سالانه ۱۳۳ میلیون یورو دنبال می شود. 

او گفت:‌ با داخلی سازی قطعه موتور DC شیشه بالابر توسط قطعه سازان داخلی، نیاز خطوط تولید ایران خودرو رفع و با اجرای این تفاهم نامه سه جانبه امروز زمینه کاهش ارزبری سالانه دست کم شش میلیون دلار فراهم خواهد شد. 

مقیمی نیاز سالانه ایران خودرو به قطعه موتور DC را حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار عدد عنوان کرد و افزود:‌ با قرارداد همکاری که به امضا رسید و با ظرفیت سازی انجام شده،‌ این نیاز را تامین خواهیم کرد. 

وی گفت  : این قطعات در سایر صنایع نیز استفاده خواهد شد و با توسعه و ارتقای خطوط تولید آن می توان در کنار رفع نیازهای خودروسازی، در اختیار سایر صنایع نیز قرار گیرد. 

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، همچنین از عرضه تارا اتوماتیک به زودی خبر داد و گفت: دناپلاس با گیربکس شش سرعته دستی نیز ظرف چند روز آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

گیربکس به کار رفته در این محصول سبب کاهش مصرف سوخت تا دو و نیم درصد می‌شود. 

او افزود: در حوزه موتور نیز فعالیت هایی را دنبال کرده ایم؛ سال گذشته موتور TU5 پلاس به تولید انبوه رسیده، موتور XU7 پلاس در حال حاضر در مرحله تولید انبوه قرار گرفته و EF7 پلاس نیز در آبان و آذر به تولید انبوه خواهد رسید.

کدخبر: 287