شنبه، 17 مهر 1400 - 13:28

آسارا کاندیدای قطب گردشگری البرز

فرماندار شهرستان کرج در بازدید از روستای آدران محور گردشگری کرج – چالوس موضوع تبدیل شدن بخش آسارا به قطب گردشگری استان را مطرح کرد.

غفور قاسم پور، فرماندار کرج، صبح شنبه به مناسبت روز ملی روستا و عشایر به روستای آدران  بخش آسارا واقع در محور گردشگری کرج – چالوس سفر کرد و در جمع اعضای شورای روستایی و دهیاران اظهار داشت: بخش آسارا با توجه به موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های بکر طبیعی، باید به قطب گردشگری تبدیل شود.

وی افزود: ظرفیت های گردشگری بخش آسارا از جمله پیست دیزین،سدکرج و روستاهایی که هر یک با دسترسی به رودخانه و کوه ، قطب بوم گردی منطقه بشمار می روند، با برنامه ریزی و تدوین سند توسعه باید احیاء شود.

قاسم پور همچنین با تأکید بر ضرورت توسعه اشتغال روستایی در این بخش افزود: عمده فعالیت‌های این بخش متمرکز بر امور روستایی است و روستاییان بعنوان تولیدکنندگان داخلی باید مورد توجه قرار گیرند، از این رو ضروری است که برای گسترش زمینه های اشتغال روستایی نیز برنامه جامع تهیه شود.

فرماندار کرج در جریان سفر یک روزه خود به روستای آدران بخش آسارا از یک بازارچه روستایی و صنایع دستی نیز بازدید بعمل آورد.

 

آسارا یکی از سه بخش شهرستان کرج در استان البرز است. این بخش شامل سه دهستان به نام‌های آدران، آسارا و نساء می‌باشد. دهستان آسارا شامل ۲۱ روستا می‌شود و در حدود بیست هزار نفر در این بخش زندگی می‌کنند. آسارا در جاده چالوس قرار دارد و دسترسی به این بخش از جاده چالوس امکان‌پذیر می‌باشد. آسارا به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی گردشگری و به دلیل نزدیکی به استان تهران، در میان گردشگران محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. 

روستای «آسارا» در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۷ پس از تجمیع با روستاهای «ری‌زمین»، «سیرا» و «پل خواب» از توابع بخش یادشده به شهر تبدیل و به عنوان شهر «آسارا» شناخته شد. مردم آسارا به تاتی که زبان بومی منطقه است سخن می‌گویند

آبشار هفت چشمه در شهر آسارا و در مسیر جاده چالوس قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید مسافتی را در دره‌ای سرسبز و زیبا طی کرد. آبشار هفت چشمه از چند آبشار با ارتفاع ۵ متر تشکیل شده و چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است. بعد از آبشار هفت چشمه آبشار بلند آدران قرار دارد که با ارتفاع ۹۰ متری جزو آبشارهای بلند ایران محسوب می‌شود.

یکی از بناهای تاریخی شهر آسارا قلعه صلصال است که در زمان پیش از ورود اسلام به ایران ساخته شده، این بنا در ابتدای ورودی آسارا از سمت کرج قرار گرفته و هنگام ورود به این شهر اولین جاذبه‌ای است که توجهمان را جلب می‌کند.

روستای مورود از توابع شهر آسارا است که با آب‌و‌هوای مطبوع ییلاقی و محصولات لبنی محلی مانند دوغ، ماست و پنیر میزبان گردشگران و روستا‌گردان است. روستای مورود در دشتی سرسبز قرار گرفته و آبشار و چشمه‌ای دیدنی زیبایی آن‌ را بیش‌از‌پیش کرده‌اند. کوه‌های لانیز، سنگان و سی‌جان از ارتفاعات روستای مورودند.

کدخبر: 306