یکشنبه، 02 خرداد 1400 - 11:56

ثبت اختراع محقق دانشگاه امیرکبیر در US Patent

ثبت اختراع چاپ شده خانم دکتر ثریا قیم پور محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در US Patent گرنت شد.

آیین باور - به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خانم دکتر ثریا قیم پور در مورد مراحل ثبت این اختراع بین‌المللی گفت: برای ثبت این اختراع در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) در اواخر سال ۱۳۹۵ از طریق کانون پتنت ایران اقدام کردیم و پس از پیگیری‌های زیاد در تاریخ ۲۴ می ۲۰۱۸ با شماره US-۲۰۱۸-۰۱۴۰۷۳۸-A۱ در USPTO برای چاپ مورد پذیرش قرار گرفت.

وی افزود: پس از طی مراحل داوری، سرانجام در تاریخ ۱۷ مارس ۲۰۲۱ با گرنت شدن آن موافقت شده و در نهایت، این اختراع در تاریخ ۶ آوریل ۲۰۲۱ با شماره پتنت US ۱۰,۹۶۷,۰۹۵ B۲ در USPTO ثبت شد.
خانم دکتر قیم پور ادامه داد: در این طرح از انکپسوله کردن عصاره گیاهی در پلیمر طبیعی، ارزان قیمت و سازگار با پوست کتیرا جهت رهایش کنترل‌شده آن بر سطح زخم و همچنین افزایش طول عمر زخم پوش استفاده شده است.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از نوآوری‌های این اختراع می‌توان به کاربرد نوعی عصاره گیاهی بدون عوارض جانبی برای نخستین بار در نانوکپسول‌های قرار گرفته بر سطح پارچه پنبه‌ای اشاره کرد.

وی با بیان اینکه این عصاره گیاهی، به تدریج بر روی زخم رها می‌شوند، اضافه کرد: در ساختار زخم پوش تهیه شده، از نانوذرات اکسید روی در راستای افزایش خاصیت ترمیم زخم استفاده شده است. روش مورد استفاده برای تهیه نانوذرات اکسید روی و نانوکپسول‌های حاوی عصاره گیاهی بر سطح بستر پنبه ای، روشی سریع، ساده و مرقون به صرفه مبتنی بر بکارگیری امواج مافوق صوت است.

وی عنوان کرد: نرخ مهاجرت سلولی ۱۰۰ درصد، سمیت سلولی بسیار کم، فعالیت ضد میکروبی ۱۰۰ درصد و ایجاد نکردن حساسیت پوستی، قابلیت تولید آسان و در دسترس بودن مواد اولیه، قیمت ارزان، راحتی بیمار و کاهش هزینه‌های درمان به دلیل عدم نیاز به تعویض مکرر زخم پوش با توجه به رهایش کنترل شده دارو، از مهمترین ویژگی‌های زخم پوش تهیه شده است.

گفتنی است، این اختراع، حاصل کار پایان نامه دکتری خانم ثریا قیم پور است که آقای دکتر مجید منتظر عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این طرح بوده است.
از دستاورد‌های دیگر این پایان نامه که به عنوان طرح برتر در سطح دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز انتخاب شده است، می‌توان به چاپ ۱۰ مقاله علمی در مجلات معتبر بین‌المللی از جمله Carbohydrate Polymer، Cellulose، Ultrasonics Sonochemistry، RSC Advances، International Journal of Biological Macromolecules و ... و شرکت در چندین همایش ملی و بین‌المللی اشاره کرد.

کدخبر: 31