یکشنبه، 18 مهر 1400 - 09:26

 مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران:

در بخش نفت‌گاز و نفت کوره نیز ذخیره‌سازی خوبی انجام داده ایم

ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها آخرین اقدام شرکت ملی گاز ایران برای عبوری آرام از زمستان است

آیین باور- مصرف روزانه گاز در در نیمه نخست مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد افزایش 30 میلیون مترمکعبی بوده است.
 محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به ورود موج جدید سرما که امسال زودتر از سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم، روند مصرف گاز نسبت به دو هفته قبل، افزایشی بوده، هرچند تاکنون موجب اعمال محدودیت در هیچ بخشی نشده است.


جولایی با بیان این که در حال حاضر، میزان مصرف نیروگاه‌ها ۲۴۰ میلیون مترمکعب بوده و این میزان مصرف، ماگزیمم مصرف گاز در نیروگاه‌هاست، گفت: میزان مصرف صنایع عمده نیز در همین بازه زمانی، ۱۴۰ میلیون مترمکعب و مصرف خانگی نیز ۲۲۰ میلیون مترمکعب بوده که بر این اساس، تاکنون هیچ اقدام محدودیتی در این بخش‌ها نداشته‌ایم.  


 مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: این در حالی است که برای عبور بی‌دغدغه از زمستان امسال و اطمینان از پایداری و تاب‌آوری انتقال گاز، برنامه مشخصی را در سه فاز تعمیرات پالایشگاهی و خطوط لوله، مخازن ذخیره‌سازی و نیز ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها تدارک دیده‌ایم.
وی در ادامه، افزود: در بخش پالایشگاهی، تعمیرات اساسی اکثر پالایشگاه‌ها به اتمام رسیده و تعمیرات اساسی تعداد اندک باقی‌مانده نیز، ان‌شاءالله تا پایان مهرماه نهایی می‌شود. بنابراین، با این عملیات، قابلیت اطمینان ما در پالایشگاه‌ها افزایش خواهد یافت و به این ترتیب، می‌توانیم تولید را به حداکثر ممکن برسانیم و مطمئن باشیم که انتقال پاک، ایمن و بهره‌ور گاز انجام خواهد شد.


جولایی ادامه داد: در بخش شرکت انتقال و خطوط لوله نیز، علاوه بر انجام پیگرانی‌های معمول، امسال موفق شدیم تعمیرات پیگرانی کل خط لوله چهارم سراسری را که یک‌هزار کیلومتر و در تاریخ شرکت ملی گاز ایران بی‌سابقه است را نیز، به انجام برسانیم.


 مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در خصوص مخازن ذخیره‌سازی که دومین فاز از این برنامه از پیش تعیین‌شده است، گفت: در این پیوند که آیتم بسیار مهم و استراتژیکی برای ما به‌ویژه در فصل زمستان محسوب می‌شود، موفق شدیم ۴ میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی را در مناطق شمال و شمال‌شرق کشوردر مخازن ذخیره‌سازی سراجه و شوریجه با موفقیت انجام دهیم که این امر می‌تواند ما را در فصل زمستان بسیار یاری‌ دهد.
وی در پایان، ذخیره‌سازی سوخت مایع در نیروگاه‌ها را آخرین اقدام شرکت ملی گاز ایران برای عبوری آرام از زمستان عنوان کرد و گفت: با کمک و همکاری سایر ارگان‌های ذیربط، در بخش نفت‌گاز و نفت کوره نیز ذخیره‌سازی خوبی انجام دادیم که اگر مجبور به اعمال محدویت برای صنایع شدیم، از بابت تأمین سوخت دوم، مشکلی نداشته باشیم.
جولایی در پایان، با بیان این‌که با اتمام تعمیرات اساسی پالایشگاه‌های گاز کشور، روزانه آماده تزریق ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به خطوط هستیم، تأکید کرد: همزمان با افزایش مصرف گاز و توسعه شبکه خطوط لوله و بهره‌برداری از تأسیسات جدید تقویت فشار، در مجموع، گازی تولید نشده که برای انتقال و توزیع آن مشکلی وجود داشته باشد و این روند همچنان برای سال جاری نیز ادامه دارد.

کدخبر: 313