شنبه، 24 مهر 1400 - 09:23

سرما رسید گاز به روستاهای طالقان نرسید

با آغاز فصل سرد سال بسیاری از روستاهای طالقان خالی از سکنه شده اند، یکی از علل مهم و اساسی این امر نداشتن گاز در این مناطق است، که البته این معضل تبدیل به یک قصه تکراری از سال های پیش تاکنون شده است.

 
آیین باور - طالقان، میان دره بزرگی از کوه‌های البرز قرار دارد؛ بنابراین با توجه به شرایط اقلیمی، بارندگی‌ها در این محدوده جغرافیایی از مهرماه شروع و تا اواسط خرداد ادامه دارد همچنین افت دما در این شهرستان در آبان ماه تا اسفند محسوس است.

حسینی رئیس اجرای طرح های شرکت گاز البرز نیز در این باره گفت: گازرسانی به شهرستان طالقان در قالب ۵ پیمانکار در دست اقدام است.

رئیس اجرای طرح های شرکت گاز البرز افزود: تا کنون با پیگیری هایی که انجام شده ۲۳ روستای شهرستان طالقان گازرسانی شده و گازرسانی به ۲۷ روستا در بخش بالا طالقان، ۸ روستا در بخش پایین طالقان در دست اجرا است.

حسینی گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری ۲۷ روستای بالا طالقان را به بهره برداری برسانیم. ۷۰درصد مردم طالقان فاقد گاز شهری هستند.

 گازرسانی به شهرستان طالقان از سال ۱۳۹۰ آغازشده است و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.

 

البته بدیهی است که در مناطق صعب العبور گازکشی صرفه اقتصادی ندارد ولی باید برای حفظ هویت بومی محلی امکانات کافی حیات زمستانه در اختیار ساکنین قرار داده شود و حمایتی باشد در جهت مهاجرت معکوس 

کدخبر: 331