یکشنبه، 25 مهر 1400 - 09:00

نماینده مرودشت تاکید کرد

اجازه نمی دهیم خدشه ای به آثار جهانی وارد شود

حفظ آثار تاریخی اولویت ما است/ مردم باید از مزایای زندگی در مجاورت آثار جهانی بهره مند شوند

آیین باور _نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اجازه نمی دهیم خدشه ای به آثار جهانی وارد شود بلکه خواسته ما این است که با نظر کارشناسان و به دور از دعواهای سیاسی شرایط جوری فراهم شود که مردم این مناطق هم بتوانند از مزایای حضور در کنار این آثار باستانی نهایت بهره را ببرند.

جلال رشیدی کوچی  با اشاره به اخبار منتشر شده پیرامون احتمال تغییر انقباضی قوانین حرائم اطراف پاسارگاد؛ بیان کرد:با دعوتی که ما از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشتیم و نظر مساعد ایشان، بازدیدی از منطقه پاسارگاد و آثار ثبت جهانی آن به عمل آوردند. یکی از مشکلاتی که بنده هم خدمت رییس جمهور در بازدید از تخت جمشید و هم خدمت وزیر میراث فرهنگی مطرح کردم بحث محدودیت های شدیدی است که حرائم درجه ۱ و ۲ مجموعه ها و آثار ثبت جهانی مثل تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد برای مردم ایجاد کرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: این محدودیت ها باعث شده مردمی که در نزدیکی این آثار زندگی می کنند تقریبا از هر نوع کاری چه در حوزه ساخت و ساز و چه در حوزه های کشاورزی، دامداری و شهرک ها صنعتی محروم شوند. خواسته ما این بود که یا وزارت میراث برای ساکنان این منطقه اشتغال زایی کند و یا اینکه در برخی از قوانین حرائم این آثار بازنگری داشته باشد.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شهر مادر سلیمان تا مقبره کورش ۲ هزار متر فاصله دارد و جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر در آن زندگی می کنند. این جمعیت نیاز به شغل دارند. ضمن اینکه باتوجه به حساسیت هایی که وجود دارد و برای ما نیز اولویت اول حفظ آثار تاریخی است،قطعا هر اقدامی که قرار باشد صورت گیرد با نظر کارشناسی خواهد بود.

وی در ادامه تاکید کرد: ما اجازه نمی دهیم خدشه ای به این آثار وارد شود و بلکه خواسته ما این است که با نظر کارشناسان و به دور از دعواهای سیاسی شرایط جوری فراهم شود که مردم این مناطق هم بتوانند از مزایای حضور در کنار این آثار باستانی نهایت بهره را ببرند. حالا ممکن است این شرایط با تجدید نظر در حرائم ایجاد شود و یا اینکه ایجاد اشتغال برای این افراد در حوزه های دیگری باشد.

کدخبر: 337

منبع: ایسنا