چهارشنبه، 05 آبان 1400 - 09:23

ایرانگردی ؛جزیره هرمز

کوه خواری در آشپزی، رنگینک طبیعت هرمزگان

گلک کوهی حیرت‌انگیز است که مردم محلی جزیره هرمز از خاک آن به عنوان ادویه در آشپزی استفاده می‌کنند.

​ از مسیر دریایی قشم که راهی جزیره هرمز بشوید، در راه کوه‌هایی را می‌بینید که هم زیبا هستند و هم عجیب. یکی از این کوه‌ها به رنگ سرخ است و به آن کوه گلک یا دلک می‌گویند. کوه دلک سرخ و زیباست و می‌توان از خاکش به‌عنوان خوراکی استفاده کرد. 

آشنایی با کوه خوراکی در جزیره هرمز
جزیره هرمز
جزیره هرمز واقع در ۸ کیلومتری جنوب شرق بندرعباس، در میان آب‌های خلیج فارس، کشور عزیزمان ایران می‌باشد. جزیره هرمز به‌صورت بیضی شکل و در حقیقت نوعی گنبد نمکی به‌شمار می‌رود.
سطح جزیره هرمز متشکل از طبقات رسوبی و آتشفشانی است. طبقات نمکی نیز به‌صورت تپه‌ای قسمت گسترده‌ای از جزیره را تحت پوشش قرار داده‌اند و اغلب از جنس نمک طعام هستند. مرتفع‌ترین بخش جزیره ۱۸۶ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ‌ترین قطر آن ۸ کیلومتر است.
در مسیر دریایی جزیره قشم به هرمز، کوه‌هایی رنگین‌کمانی متشکل از رنگ‌های زرد، سفید و قرمز نگاه هر رهگذری را به خود جلب می‌نماید.

کوه خوراکی گلک در جزیره هرمز
در میان این کوه‌های رنگارنگ، کوه قرمز رنگی وجود دارد که با کمال تعجب، خاک سرخ رنگ آن خوراکی می‌باشد و مردم محلی از آن به عنوان ادویه در پخت غذا به ویژه ماهی، نان محلی، ترشی و حتی مربا استفاده می‌کنند. این خاک بسیار نرم است و نیازی به صاف کردن ندارد. برای این کار مردم محلی ابتدا خاک حاصل از کوه گلک را در آب مخلوط و پس از ته نشین شدن خاک، آب سرخ حاصل را با نمک کوه‌ها حل و سس محلی تهیه می‌کنند. سس به دست آمده از این فرآیند، خمیر مایه غذا‌های محلی هرمز را تشکیل می‌دهد و می‌توان آن را به عنوان مکملی اصلی در پخت غذا‌های جزیره هرمز دانست.
آشنایی با کوه خوراکی در جزیره هرمز
کاربرد‌های دیگر خاک قرمز رنگ کوه “گلک” در صنایع سرامیک‌سازی و رنگ سازی می‌باشد. جزیره هرمز فاقد آب شیرین است و آب آشامیدنی مردم از بندرعباس تامین می‌شود. از آن‌جایی که بارندگی در این ناحیه بسیار کم است و دارای خاک نمکی و آب‌شور است، هیچ نوع گیاهی در آن وجود ندارد.

 چگونه راهی این سفر شویم؟

 هرمز در جنوب ایران و همسایه بندرعباس و جزیره قشم است. اینجا هم مانند سایر نقاط جنوبی کشور تابستان‌های طولانی دارد و اغلب از زمستان در آن خبری نیست.دمای هوای تابستان‌هایش و مخصوصاً ماه مرداد به بیش از ۴۶ درجه سانتی‌گراد و رطوبت هوا به بیشترین حد خود می‌رسد. در عوض آب و هوای جزیره هرمز در پاییز و زمستان و بهار معتدل است. پیشنهادمان این است از اوایل پاییز تا اواخر فصل بهار را برای سفر به هرمز برنامه بچینید. در این ایام، اغلب هوا معتدل است.

هرمز، فرودگاه ندارد؛  اگر می‌خواهید هوایی از تهران به جزیره هرمز بروید، باید بلیط هواپیما تهران بندرعباس یا بلیط هواپیما تهران قشم را تهیه کنید.

 واضح است که با قطار و اتوبوس هم نمی‌شود مستقیم به هرمز برسید. باید به مقصد بندرعباس حرکت کنید و بعد از رسیدن به مقصد باید با شناورها یا اتوبوس‌های دریایی به سمت هرمز بروید.

فاصله تهران تا بندرعباس با هواپیما
زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با هواپیما حدود یک ساعت و ۴۵ دقیقه است.

فاصله تهران تا قشم با هواپیما
زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا قشم با هواپیما حدود ۲ ساعت است.

فاصله تهران تا بندرعباس با قطار
زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با قطار حدود ۲۰ ساعت است.

فاصله تهران تا بندرعباس با اتوبوس
زمان لازم برای پیمودن فاصله تهران تا بندرعباس با اتوبوس حدود ۱۶ ساعت است.

 

کدخبر: 361