پنجشنبه، 06 آبان 1400 - 09:51

نایب رئیس شورای شهر کرج: پلمب میراث تاریخی یک شهر هنر نیست

نایب رئیس شورای شهر کرج در بازدیدی که از کاخ مروارید(شمس):در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه ای بر غصه هایمان افزوده شد ظاهرا بنا و ساختمان این اثر بی صاحب و بی سر و سامان است و به نظر می رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج، حمام حیدرآباد انتظار آن را می کشد.

نایب رئیس شورای شهر کرج در بازدیدی که از کاخ مروارید(شمس): ضمن انتقاد از عدم توجه به بنای این میراث تاریخی و فرهنگی شهر، سفر و بازدید از آثار گذشتگان برای عبرت گرفتن از تاریخ را جزو تذکرات اکید قرآن ذکر کرد. 

علیرضا رحیمی به همراه تعدادی از اعضا شورای شهر در بازدید از کاخ مروارید گفت: حفظ نشانه های تاریخ و شابلون های زمان، مایه عبرت و افزایش آگاهی و دانش است و نگهداری آثاری چون: کاخ ها، پل ها، ابنیه، مقابر، معابد، خشت ها، کوزه ها، سکه ها، لباس ها، اسلحه ها، اشکال و خطوط را گویای فرهنگ آن دوره و دریچه ای برای ورود به تاریخ عنوان کرد.

وی، با بیان اینکه در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه ای بر غصه هایمان افزوده شد، خاطرنشان کرد: اگرچه مدیریت شهری در گذشته و امروز نسبت به حفظ و توسعه فضای سبز کاخ اقدامات ارزشمندی و را انجام داده است اما متاسفانه بنای آن رو به نابودی و فرو ریختن است.

نایب‌رئیس شورا اسلامی شهر کرج رسیدگی به ابنیه تاریخی را جزو وظایف اداره میراث فرهنگی برشمرد و بیان کرد: ظاهرا بنا و ساختمان این اثر بی صاحب و بی سر و سامان است و به نظر می رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج، حمام حیدرآباد انتظار آن را می کشد.

رحیمی، از دو مرحله فرو ریختن بخش هایی از پل دختر در سال جاری به عنوان یک ضایعه تاریخی و فرهنگی یاد کرد و افزود: سابقه این اثر به روایتی به دوره صفویه و به روایتی متقن تر به دوره ساسانیان می رسد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج، با اشاره به اقدامات مثبت مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز، در دوره همکاری اینجانب در معاونت فرهنگی شهرداری پلمپ این اثر را ظلم به تاریخ و فرهنگ شهر و کشور ارزیابی و در عین حال تصریح کرد: البته این حال فعلی این اثر ملی به بی مهری دولت های قبل و مدیران استانی سابق و جدید باز می گردد.

وی از آمادگی مدیریت شهری برای بازسازی و نگهداری از این اثر تاریخی خبر داد و از مسئولان امر خواست موضوع را با جدیت مورد رسیدگی و توجه قرار دهند.

کدخبر: 366