شنبه، 08 آبان 1400 - 13:32

اعلام آمادگی ایران برای اشتراک تجربیات حفاظت از آثار تاریخی با کشورهای آسیایی

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران آماده است تا تجربیات تخصصی خود را در عرصه حفاظت از بنا‌ها و آثار تاریخی، باستان‌شناسی و قوانین مرتبط در قالب تشکل آسیایی به اشتراک بگذارد.

 
 به نقل از وزارت میراث فرهنگی، آقای سیدهادی احمدی روئینی، امروز در روز دوم نخستین اجلاس «گفت‌وگوی آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی» که در چین به صورت مجازی در حال برگزاری است، با اشاره به سابقه تمدنی آسیا افزود: «امروز آسیا مهد همه ادیان و گهواره تمدن است و نقش ایران در این باره غیرقابل انکار است.»

وی لزوم وجود یک ساختار فراملی در آسیا برای میراث‌فرهنگی را ضروری و حتی کمی دیرهنگام توصیف کرد و مشکل امروز حفاظت از میراث‌فرهنگی را پدیده‌های انسان ساخت مانند جنگ و ناآرامی، فشار توسعه، خشک‌سالی و کمبود منابع مالی و سوداگری در تجارت آثار تاریخی دانست و افزود: «ایجاد صندوق حمایت از میراث‌فرهنگی در خطر آسیا، انجمن‌ها و تشکل‌های بدون مرز متخصصان در آسیا و اشتراک تجربیات بین جامعه متخصص قاره در بهبود وضعیت حفاظت موثر خواهد بود.»
احمدی روئینی به سابقه حفاظت و مرمت در ایران و سابقه قانون‌گذاری در این حوزه اشاره کرد و از ظرفیت عظیم نیروی انسانی متخصص دانشگاهی و تجربی نام برد و به نهضت مرمت و احیای بنا‌های تاریخی در ایران که به واسطه رونق توریسم شکل گرفته اشاره و تقویت گردشگری بین کشور‌های آسیا و رفع موانع موجود را پیشنهاد کرد.
برگزاری تور‌های فرامرزی، صدور روادید‌های مشترک، ایجاد مسیر‌های گردشگری فرامرزی و ایجاد تم‌های مشترک گردشگری از دیگر پیشنهاد‌های نماینده وزارت میراث‌فرهنگی بود.
احمدی روئینی همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حضور فعال در این ابتکار آسیایی را نوید داد و ایران را به‌عنوان عضو موسس این سازمان نوپا معرفی کرد.
وی از همه کشور‌ها و خصوصا چین درخواست کرد تا در کنار یکدیگر در سطوح سیاسی، کارشناسی و تخصصی، به مواریث در خطر در کشور‌های دارای مشکل جنگ و ناآرامی و اشغال کمک کند.
سایر نمایندگان کشور‌های آسیایی هم کم و بیش مشکلات مشترکی را بیان و اقدامات و پیشنهاد‌های خود را برای حفظ میراث‌فرهنگی در مقابل فشار توسعه و شهر نشینی ذکر کردند.
بزرگ‌ترین رویداد آسیایی در حوزه میراث فرهنگی روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه، پنجم و ششم آبان برابر با ۲۷ و ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ با عنوان «گفت‌وگوی آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی» و شعار «ارتقای گفت‌وگوی بین تمدن‌ها و شکل دادن آینده قاره آسیا» با میزبانی چین در حال برگزاری است.

کدخبر: 373