چهارشنبه، 19 آبان 1400 - 08:35

عضو شورای عالی نظام پزشکی:

افزایش تعرفه همزمان با توان پرداختی بیمه ها انجام شود

دولت علاوه بر افزایش تعرفه درمانگران باید توان پرداختی بیمه ها را افزایش دهد

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که مراکز تصویربرداری و رادیولوژی تمام دستگاهها و قطعات مورد نیاز خود را با دلار و یورو تهیه می کنند ؛ گفت: غیر واقعی بودن تعرفه ها با توجه به افزایش هزینه ها مراکز تصویربرداری را به سمت ورشکستگی کشانده و دولت باید علاوه بر تعرفه ،توان پرداختی بیمه ها را افزایش دهد تا مردم نیز امکان مراجعه به این مراکز را داشته باشند.

به گزارش آیین باور به نقل از سایت نظام پزشکی کشور دکتر عبدالرسول صداقت عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که بزرگترین مشکلی که امروز جامعه پزشکی با آن روبروست عدم درک لازم از سوی تصمیم سازان و تصمیم گیران در قوای سه گانه است ؛ اظهار کرد : به نحوی این عدم درک را از سوی هر یک از قواهای سه گانه متوجه می شویم بطور مثال قوه مقننه طرح های بی مبنایی مانند افزایش تعداد دانشجوی پزشکی را بدون کارشناسی لازم مطرح می کند ، بدون آن که از انجمن های علمی و صنفی در گروههای مختلف پزشکی نظر خواهی کرده باشد .همچنین در کنار این مورد طرح هایی مانند ایجاد سازمان طب ایرانی و سنتی مطرح می شود که به نوعی تضعیف سازمان نظام پزشکی است.

وی افزود: در قوه قضائیه نیز علیرغم وجود تشکیلات معتبری مانند سازمان پزشکی قانونی و هیات های انتظامی نظام پزشکی ؛ متاسفانه شعبی از دادگاهها پزشکان را بطور مستقیم فراخوانده و باعث ایجاد مشکلاتی برای همکاران می شوند.

وی ادامه داد: با وجودی که اکثریت قریب به اتفاق جامعه پزشکی به قانون احترام گذاشته و بطور مثال مالیات خود را تمام و کمال پرداخت می کنند اما در جایگاههای مختلف از سوی قوه مجریه همجمه هایی علیه جامعه پزشکی مشاهده می شود و در رسانه ملی نیز به شکل های مختلف قلب این همکاران را که در سخت ترین شرایط به مردم و کشور خدمت می کنند؛ به درد می آورند .

رئیس نظام پزشکی کرج  تصریح کرد : شهرداری ها نیز علیرغم وجود قوانین متعدد ، مصوبات و احکام دیوان عالی کشور ، مجددا پزشکان را در شهرهای مختلف تحت فشار قرار می دهند.

صداقت بزرگترین مشکل جامعه پزشکی کشور از جمله رادیولوژیست ها را عدم درک صحیح از جایگاه آنان عنوان کرد و گفت : اگر پزشکان و گروههای مختلف پزشکی از جمله دندانپزشکان و داروسازان و ماماها و ... در کشور نباشند؛ امنیت آن کشور زیر سوال می رود؛ زیرا یکی از ستون های امنیت هر کشور وجود خدمات مکفی پزشکی برای مردم است .

وی در پاسخ به این سوال که میزان پذیرش دانشجو در رشته رادیولوژی چگونه است ؛ اظهار کرد : هم اکنون چه آن دسته از دانشگاههایی که امکانات کافی از نظر نرم افزاری (یعنی اساتید) و سخت افزاری (دستگاهها) را  ندارند و چه آن دانشگاههایی که این امکانات را دارند؛ در هر دو گروه میزان پذیرش دستیار بیش از حد ظرفیت است که می تواند به کیفیت آموزش لطمه وارد کند.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران ادامه داد: درزمینه دانشجویان رشته کارشناسی رادیولوژی هم این مطلب صدق می کند ؛فارغ التحصیلان این مقطع باید بر همه امور مانند رادیولوژی ها ،ماموگرافی ها، سنجش تراکم استخوان ،ام آر ای و سی تی اسکن تسلط داشته باشد تا جای هیچ مشکلی نباشد در حالی که برخی از دانشگاهها که دانشجوی این مقطع را پذیرش می کنند بعد از فارغ التحصیلی ، دانش آموخته باید مدتی در یک مرکز تصویر برداری کار آموزی کند تا مسلط به کارها شود.

عضو شورای عالی نظام پزشکی در خصوص تعرفه های رشته رادیولوژی و نارضایتی بیماران در مراجعه به این مراکز اظهار کرد : افزایش تعرفه بدون این که سهم سازمان های بیمه گر افزایش یابد نه به نفع مردم است نه مراکز رادیولوژی و تصویربرداری.

وی اضافه کرد : در واقع این مراکز دستگاهها و کلیه قطعات  مورد نیاز خود را به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری با قیمت ارزدلار و یورو تامین می کنند اما در مقایسه با کشورهای به ظاهر فقیر تعرفه شان یک بیستم آن کشورهاست و چطور می شود هزینه ها یکسان اما تعرفه ها بسیار پایین باشد؟!

صداقت خاطرنشان کرد: طبیعتا بعد از مدتی مراکز تصویربرداری و رادیولوژی با این شرایط توان ادامه کار را ندارند بنابر این لازم است دولت علاوه بر افزایش تعرفه توان پرداختی بیمه ها را افزایش دهد؛ یعنی یارانه هایی را به بیمه ها اختصاص دهد که برای بیماران استفاده شود تا میزان پرداخت از جیب بیمار افزایش پیدا نکند.

وی با گریزی به مساله مهاجرت پزشکان در گروههای مختلف پزشکی اذعان کرد : بطور مثال در رشته رادیولوژی قیمت یک سونوگرافی لگن و شکم در امارات 250 درهم معادل یک میلیون و هفتصد هزار تومان است اما در کشور ما این مبلغ 250 هزار تومان است و همین مسائل سبب می شود که افراد به تدریج  علاقه مند به مهاجرت شده و انگیزه خود را برای ماندن در کشور از دست می دهند ؛ لذا سرمایه هنگفتی از کشور ما خارج می شود.

وی با تاکید بر این که موانع و مشکلاتی که بر سرراه جامعه پزشکی وجود دارد و کم لطفی هایی که به آن ها روا داشته می شود باید بطور جدی در قوای سه گانه و رسانه ملی اصلاح شود ؛ تصریح کرد : همانطور که جامعه پزشکی در همه دنیا ارزش و احترام خاص خود را دارد،  درکشور ما نیز این احترام باید به جایگاه خود بازگردد و در کنار آن هم تشکیلاتی وجود داشته باشد که اگر خدای ناکرده پزشک تخلفی مرتکب شد به آن رسیدگی شده و حتی جریمه هم به آن تعلق گیرد.

صداقت در بیان راهکارهای برون رفت از مشکلات یاد آور شد: بیش از آن که به کمیت توجه کنیم باید به کیفیت توجه داشته باشیم و همزمان با افزایش واقعی تعرفه ها، باید قدرت پرداخت بیمه را نیز افزایش داده و سهم مردم را در همین حدی که امروز است بتوانیم نگه داریم در واقع کار بزرگی انجام شده است.

کدخبر: 397