پنجشنبه، 20 آبان 1400 - 08:14

کشف بزرگ‌ترین محوطه پیش از تاریخ در شهرستان اردل

باستان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: بزرگ‌ترین محوطه پیش از تاریخی در شهرستان اردل چهارمحال و بختیاری کشف شد.

آیین باور- باستان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی ایران گفت: بزرگ‌ترین محوطه پیش از تاریخی در شهرستان اردل چهارمحال و بختیاری کشف شد.

علی‌اصغر نوروزی با اعلام این خبر تأکید کرد: به‌دنبال بررسی‌های موردی باستان‌شناسان میراث‌فرهنگی چهارمحال و بختیاری، محوطه باستانی مهمی با وسعت ۱۰ هکتار در اطراف شهر کاج از توابع شهرستان اردل شناسایی شد.

او افزود: این محوطه باستانی در باریکه‌ای محصور در مسیر ارتباطی بهشت‌آباد به کاج واقع شده است و مدارک معتبری از استقرار‌های انسانی مهم دوره‌های مختلف پیش از اسلام را در بر دارد.
آقای نوروزی تصریح کرد: شواهد باستان‌شناسی و مطالعات اولیه آثار سطحی بیانگر این مهم است که بخش مهمی از این محوطه به دوره فراپارینه سنگی با بیش از ۱۰ هزار سال قدمت تعلق داشته که البته با انجام کاوش در این محل احتمال کشف آثار قدیمی‌تر نیز وجود دارد. 
او یادآور شد: در دوره شناسایی شده، در رژیم غذایی انسان تغییراتی حاصل و شاهد اضافه شدن حیوانات کوچک به فهرست غذایی انسان‌ها هستیم.
باستان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی ایران اضافه کرد: در واقع در دوره فراپارینه سنگی، انسان‌ها به شکار حیوانات کوچک‌تر و گردآوری غلات وحشی و ماهیگیری روی آوردند.
او گفت: با توجه به نزدیکی این منطقه به منابع آب و از جمله رودخانه کارون برای فعالیت‌های مرتبط با ماهیگیری، مسیر‌های مواصلاتی و شرایط ایده‌آل محیطی به سبب دارا بودن آب و هوای مطلوب، این منطقه در طول تاریخ همواره شاهد استقرار اقوام مختلف بوده است.
آقای نوروزی تأکید کرد: از دیگر شواهد باستان‌شناسی کشف شده در این محل سفال‌های دوره‌های پیش از تاریخی نوسنگی، مس و سنگ و دوره مفرغ تا دوران اسلامی، در کنار شواهد معماری است.
او افزود: این محوطه باستانی به‌لحاظ گسترش در سطح دارای ارزش‌های مهم باستان‌شناسی است که می‌تواند مکان مهمی برای مطالعه فرایند گذار از دوران پارینه سنگی به نوسنگی و روند ایجاد نخستین استقرار‌های انسانی در این بخش از زاگرس باشد.
باستان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی ایران تصریح کرد: به همین منظور از بُعد استانی و ملی، محل کشف شده دارای ارزش مطالعاتی و تاریخی و فرهنگی فراوانی است.
او یادآور شد: تاکنون آثار متعددی از دوره‌های مختلف در شهرستان اردل شناسایی شده است.
نوروزی اضافه کرد: برای حفاظت و نگهداری، مطالعه و معرفی این آثار، کمک و همراهی مردم و مسؤولان منطقه بسیار تعیین کننده و تأثیرگذار خواهد بود.
اردل در ۷۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
 
 
 

کدخبر: 406